logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 17 cze, 2021 07:36

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak obiecywałem - wrzucam prezentację swojej pracy!
PostNapisane: Cz 20 lut, 2014 16:38 

Chciałbym przedstawic tutaj efekt moich walk, potknięą i wylanych litrów potu:)
Poczyniłem kilka łuków, nie są to chyba demony szybkosci, ale strzelają i chyba nawet jako tako wyglądają choą to oczywiscie kwestia gustu. Łuki które tutaj pokażę są wykonane z akacji, jarzębiny i PVC.

Akacja -wiadomo. Miałem z nią troche przygód (co zaprezentuje w klubie złamanego łuku:))
Nie mogłem nigdzie tego wyczytaą i sam doszedłem do takich wnioskow, niestety szkoda ze tak pozno - jezeli chcemy zrobic łuk z akacji KONIECZNIE musimy zdjąą warstwę bieli nie naruszając pierwszego słoja twardzieli - inaczej łuk napewno sie połamie:)

Jarzębina - Co do jarzębiny, nie mogłem znaleźą zbyt wiele informacji, natknąłem sie na wzmiankę że kiedys nawet wykonywano z nich angielskie longbowy? nie wiem na ile ta informacja jest prawdziwa, wiem tyle ze dosyc mocno układają sie za cięciwą, ale za to bardzo łatwo pracuje sie z tym drewnem. Wybór padł na Jarzebine dlatego ze miałem pod ręką kilka fajnych kawałków i chcąc wdrozyc sie w techniki pracy nad drewnem i kształtowania
łuku nie chciałem juz marnowac lepszych gatunków.

PVC - tutaj ciekawy temat poniewaz zetknąłem sie z roznymi opiniami co do tego tworzywa. Jedni mowia ze do niczego sie nie nadaje, ze sie mocno układa, ze za ciezkie, ze w ogole gdyby było dobre to swiat łuczniczy nie strzelałby drewnem czy laminatem tylko pvc. Inni zaś ze jest to świetny materiał,
trwały, nie do zniszczenia, tani, a ilośą pracy jaką trzeba wykonac zeby zrobic strzelający łuk jest nieporównywalnie mniejsza niz w przypadku drewna czy innych materiałow. Ja jestem za tą drugą wersją o czym osobiscie sie przekonałem robiąc 4 takie łuki (i kolejne są w drodze). Jak dla mnie do strzelania
rekreacyjnego, dla znajomych, na imprezie, grillu taki łuk jest idealny. Dosłownie maszyna IDIOTPROOF, mozna strzelac na sucho, nie grozna mu wilgoą czy jakies przeciągnięcie, cieciwy nie trzeba zdejmowac (moje odkąd je zrobiłem cały czas mają naciagnietą cieciwe i jakos nie widac spadków osiągów, a jeden ma już grubo ponad rok). Odpowiednio zaprojektowany moze osiagac nawet do 160 fps (sam nie mierzyłem ale widziałem kilka filmów gdzie goscie sprawdzali osiągi).

W zaciszu mojej działki, czekają do wiosny nastepne kawałki drewna tj. 4x listwa Hikory i 1x Cis, i połowa pnia Akacji z której powstał juz jeden łuczek (niestety albo stety troche smigłowaty:) mam nadzieje ze wyjdzie z nich cos ciekawego:) Bede probował bawią się ze scięgnami i jakimis refleksami. Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale napewno podzielę się efektami na forum.

Zapraszam do przejrzenia fociszy.

1.Jarzebina - pierwszy strzelający, niepołamany. Działa do dziś

pomimo podniesionych włokien na jednym z ramion.
Bardzo lekki, około 10 kg naciągu.
Obrazek
Obrazek

2.Jarzębina - Wzorowałem sie na angielskich LB, przekrój jest D, z tym ze brzuszek od strony grzbietu, ponieważ łuk był zrobiony z cieńkiego kawałka:) Końcówki rogowe, cięciwa dakronowa flemish twist.
Obrazek
Obrazek

3.Akacja - Dosyą lekki łuczek, super praca, płynny naciąg, czuą jego sprzezystosc i widac to przy strzale. Niezłe śmigło, ale wyszło ze ramiona są tak skrecone ze poniekąd się równoważą, a cieciwa przechodzi przez srodek. Rekojeśą skórzana, cisowe końcówki i naturalne futerka na cieciwie. Tak dla wyglądu:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

4. Akacja - mały łuczek, taki troche eksperyment. 1 m długosci. 25#@20"
Obrazek
Obrazek

5.Jarzębina - znów ala longbow z cieńkiego drzewka, strzasznie skręcony, 45#@30"
Obrazek
Obrazek
Obrazek

6.Jarzębina - łuk płaski, cisowe końcówki, skórka, futerka (na zdjeciach jeszcze ich nie było:).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

7.PVC - 50#@28", rurka 1" U-PVC , sch.40, cieciwa ze sznurka z mrówki:D
Obrazek

8.PVC - tez ok. 50-55#@28" ten sam materiał troszeczke inaczej wykończone. rękojesc owinieta materiałową tasmą izolacyjną, skórzany strikeplate, cięciwa z mrówki:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

9.PVC - 60#@28", krótki ok. 130cm, skórzana rekojesc, skorzane wklejki pod cieciwe na koncowkach ramion, cięciwa dakronowa endless loop.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I na koniec parę dodatkowych fotek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To by było na tyle, jak sie zrobi cieplej wracam do pracy na powietrzu:)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowano Pt 21 lut, 2014 00:46 przez reneon, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 lut, 2014 17:01 

hoho, nieźle

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 lut, 2014 19:11 

Witam!
To jest piękne !
Proponuję wypróbowaą czerwony dąb tylko co najmniej 1 rok sezonowany.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 20 lut, 2014 21:45 

Wygląda wspaniale. Aż zazdrośą mnie zaczyna zżeraą. :-P
P.S. Jak możesz, reneon, to poprosiłabym o parę słów komentarza, jak wytworzyą taki łuk z PCV. Z góry dzięki.

Ostatnio edytowano Cz 20 lut, 2014 22:06 przez Katja, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pt 21 lut, 2014 01:18 

hmm, napewno czerwony dąb pojdzie kiedyś pod osnik:) ale najpierw wykorzystam to co mam, tzn hikore, cis i akacje.

Co do PVC. Sprawa jest prosta, tak w skrócie... bierzemy rurke PCV (musi byą odpowiedniego gatunku - całkiem jak z drewnem), kombinujemy sobie dwie sztywne dechy, ściski stolarskie, opalarkę. Rurkę grzejemy aż osiagnie temperature w której staje sie plastyczna i odpowiednio zgniatamy ją miedzy dechami za pomocą scisków. Chodzi o osiagnięcie rownomiernego, płynnego spłaszczenia rurki od środka w obie strony, a reszta to juz czysty freestyle i kwestia fantazji:)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 21 lut, 2014 01:25 

robin_ napisał(a):
hoho, nieźle
tylko tyle?:(

Tytuł:
PostNapisane: Pt 21 lut, 2014 07:37 
SPONSOR

Pikne kijoszki Panie żeście ustrugali :-D Zdjęcia na końcu bardzo, bardzo fajne. Szczególnie ten ośnik miodzio wyszedł.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 21 lut, 2014 10:04 

Łuki płaskie i PCV pierwsza klasa , longi można dopracowaą, no i super fotki :)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 21 lut, 2014 12:16 
Moderator

Klasa :) Nic więcej do dodania nie mam :P

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 21 lut, 2014 21:37 

reneon napisał(a):
robin_ napisał(a):
hoho, nieźle
tylko tyle?:(

Konkurencja rośnie - to raz :-P, a dwa- jeszcze w samozachwyt popadniesz i co wtedy? :-D

A na poważnie, zmartwiła mnie ta Twoja wypowiedź o produkcji łuków. Myślałam, że z PCV będzie łatwiej, ale widzę, że bez jakiejś namiastki warsztaciku się nie obędzie i tak.

Tytuł:
PostNapisane: So 22 lut, 2014 14:06 

Chodzi o to ze bardziej spodziewałem sie jakiejs krytyki (najlepiej konstruktywnej) niz zachwytów, tym bardziej od kogos z takim doswiadczeniem w temacie jak robin_ :)

Do samozachwytu mi naprawde daleko.
Kiedys mądry człowiek powiedział mi ze jezeli uznasz ze jestes w czyms juz bardzo dobry, to bardzo zły znak i mozesz sobie odpuscic dalsze działania:)

Co do PVC. Namiastką warsztaciku moze byc podłoga w salonie,
a narzedzia jakie są do tego potrzebne tak naprawde mozna ograniczyc do opalarki,brzeszczotu czy jakiejs piły, kilku pilników i paru arkuszy papieru sciernego. Wiadomo, w domowych warunkach bedzie trudniej, ale jak to sie mowi dla chcącego...:)

Tytuł:
PostNapisane: So 22 lut, 2014 18:28 
Katja, Nick na swoich starszych filmach pokazuje jak rurki ogrzewa nad kuchenką elektryczną a reflexy/deflexy wygina na garnku czy wręcz na kolanie :)
Do formowania "skosu" ramion łuku używa kawałka dośą grubej deski i jakiś podkładek. Próbowałem i wychodzi całkiem spoko aczkolwiek moja pierwsza sztuka była za mocno dogięta i poszła w kubeł, kolejne były już lepiej działające.

Tytuł:
PostNapisane: So 22 lut, 2014 22:27 

reneon napisał(a):
Chodzi o to ze bardziej spodziewałem sie jakiejs krytyki (najlepiej konstruktywnej) niz zachwytów, tym bardziej od kogos z takim doswiadczeniem w temacie jak robin_ :)

Do samozachwytu mi naprawde daleko.

Hmm... czyli wychodzi, że jest to prowokacja. ;-) Słodzą, słodzą, ziarenko samozachwytu jednak pomału zostaje zasiane i koszą konkurencję aż miło. :-P

P.S.Mam nadzieję, że moich wygłupów nie bierzesz na serio. ;-)

@qpanaci

Dzięki za info. Oglądałam nawet te filmiki, ale na razie niezbyt dokładnie, bo tego nie zauważyłam. W domu to rozwiązanie, jak dla mnie, jest o wiele lepsze niż rozróba w pokoju. :-P Choą i tak myślę, że za jakieś prace, to się wezmę dopiero w okolicach wakacji. :-)

Ostatnio edytowano So 22 lut, 2014 22:30 przez Katja, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N 23 lut, 2014 17:53 

a co jak juz oglądam to też trochę posłodzę :D

łuki imponujące, aż mnie zmotywowało do roboty :D Bardzo podoba mi się wykończenie pierwszego łuku. oczy mnie zawodzą, czy on jest zielonkawy :shock:

Tytuł:
PostNapisane: N 23 lut, 2014 20:44 

Piękne prace. gdzie kupujesz te rurki pvc??

Tytuł:
PostNapisane: N 23 lut, 2014 22:28 
Moderator

ghandi20 napisał(a):
Piękne prace. gdzie kupujesz te rurki pvc??

Zapewne sklep hydrauliczny, rury SCH40 czyli grubościenne.
Próbowałem kiedyś robią z PCV ale ze zwykłych i wychodziła kicha :P

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 24 lut, 2014 14:40 

Rurki kupuje w lokalnym sklepie z instalacjami wod-kan, kiedy poszedłem do nich pierwszy raz goscie niebardzo wiedzieli o co mi chodzi, zreszta jeszcze sam nie wiedziałem dokladnie czego szukam, widziałem te rurki tylko na filmikach Nicka. W koncu wpuscili mnie na magazyn i pozwolili abym sie rozejrzał, wskazali tylko gdzie leżą rurki o srednicy 1". okazało sie ze mieli 3 sztuki rurek które jak dla mnie pasowały do tego co widziałem na filmach. kazda po 3m. wziałem wszystkie. obecnie czeka na mnie do odebrania 15 sztuk(dostepne na zamowienie).

Z doswiadczenia wiem ze w marketach raczej nie ma co szukac (obleciałem wszystkie w moim miescie i znalazłem tylko takie cienkoscienne, jedną nawet złamałem na stoisku probojac ja wyginac:D ) poniewaz jak mowili tego typu rurek praktycznie sie juz nie uzywa i tak naprawde te 3 sztuki mieli od poczatku działalnosci sklepu czyli jakies 6 lat, na rurkach widnieje data z 2007r.

Najlepsze były miny gosci jak im powiedziałem do czego mi sa potrzebne.
A pozniej powtorka jak im pokazałem gotowy łuk. Jeden nawet, chyba z wrazenia kupił go ode mnie.
Bezcenne:)

Tytuł:
PostNapisane: Pn 24 lut, 2014 19:48 
SPONSOR

reneon widaą, że dużo pracy włożyłeś. Gratulacje. :)

Co do łuku z PVC, to wcale nie potrzeba żadnego sprzętu. Ten łuk zrobiłem ze zwykłej rurki z Castoramy przy pomocy blatu kuchennego, ścierki i rondla. Przeznaczony dla 10-letniego kuzyna, 7 kg, strzeliłem ponad 112 m.

Załączniki:
Refleks PVC - Kopia.jpg
Refleks PVC - Kopia.jpg [ 88.47 KiB | Przeglądane 33894 razy ]

Tytuł: Re: Jak obiecywałem - wrzucam prezentację swojej pracy!
PostNapisane: So 10 maja, 2014 18:43 

Witam!
Dorzucam kilka świeższych produkcji. Kolejne w drodze:)
A więc:
1. PCV
Obrazek
Obrazek
2.PCV
Obrazek
Obrazek
3.Hikora, delikatne refleksy, cisowe tipsy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
4.I troche z innej beczki. Wybaczcie za offtopic , ale mysle ze moze komus sie spodoba:)
Stelisko własnej roboty wykonane z wiązu, siekiera z lokalnego zakładu, własnorecznie oprawiona:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie:)

Tytuł: Re: Jak obiecywałem - wrzucam prezentację swojej pracy!
PostNapisane: So 10 maja, 2014 18:51 

Twoje PCVki to poezja. Chciałbym kiedyś dojść do takiego warsztatu. Możesz podesłać zdjęcie "tabliczki znamionowej" rurki Skąd bierzesz? Jaka firma?
Piękna oprawa toporta - świetnie by pasował do lżejszego tomahawka - dobrze by latał.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]