logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 22 maja, 2018 14:08

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Cyfrowy Spinetester
PostNapisane: Pn 07 maja, 2018 20:34 

Przenoszę post z tamtego tematu do tego wątku, bo tam się to gubi. Zresztą bardziej pasuje to w dziale o strzałach, niż o narzędziach do wyrobu łuków.

Takie streszczenie dla osób, które nie śledziły tamtego wątku: wpadłem na pomysł zrobienia spintestera (urządzenia do testowania sztywności strzał) na podstawie zwykłej wagi elektronicznej. Udało się, ale urządzenie miało wiele wad. Tera próbuję rozwinąć pomysł stosując nieco bardziej profesjonalne rozwiązania...

W końcu dotarły do mnie wszystkie potrzebne części elektroniczne i cała majówka minęła mi na składaniu tego do kupy oraz programowaniu układów. Wreszcie zaczyna to mieć ręce i nogi. :-) Urządzenie najpierw waży promień/strzałę, a następnie bada spine, podając wyniki od razu w standardzie AMO (drewniaki) oraz ASTM (carbon i aluminium).

Mała prezentacja na YT jak prototyp działa:

Obrazek

Jest nieźle, ale efekt końcowy nieco psuje kiepska jakość sensorów. Miewają spore odchyły, które zwykle utrzymują się w granicach 0,1-0,3g, ale w porywach osiągają nawet do 1 grama przy braku obciążenia, co przy takim projekcie jest nie do przyjęcia. Do prototypowania ujdą, bo i tak obecnie cała robota to programowanie, ale do ostatecznego projektu trzeba będzie zastosować coś o znacznie wyższej dokładności... i zapewne kilkukrotnie wyższej cenie. :/ Ale tym się będę przejmował później, na razie rozwiązałem to dodając przycisk, którym ręcznie resetuję skalę, gdy sensory za bardzo zaczynają świrować.

Ponadto na filmiku jest nieco starsza wersja oprogramowania. Na tę chwilę mam już bardziej rozbudowaną, posiadającą możliwość dwukrotnego przetestowania strzały i w efekcie wyświetlającą uśredniony spine oraz przybliżoną "prostość" promienia. Czyli pełen serwis. :happy: Następne w kolejce jest napisanie aplikacji na PC (i może smartfony), z którą spinetester będzie się komunikował i która pozwoli na zapisywanie danych z badań na dysk oraz na ewentualną konfigurację i kalibrację urządzenia z poziomu komputera.

Będę informował o dalszych postępach...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]