logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 24 wrz, 2018 22:18

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dobór strzał - TU zadaj pytanie
PostNapisane: N 22 paź, 2017 10:56 

Spine strzał dobiera się do mocy łuku na określonej długości naciągu, długości naciągu, dlugosci promienia, szerokości majdanu w miejscu przylozenia strzały, sposobowi naciagania (2-3 palce czy kciuk) oraz tego czy strzałki mają być tarczowe czy może terenowe albo myśliwskie.

Od jakiegoś czasu (ponad rok będzie) forum stało się bardzo kameralne, dwóch ludzi skutecznie zniechęciło starych użytkowników do zaglądania tu. Zostało kilku bardzo mądrych i potrafiących się dzielić wiedzą użytkowników ale odzywają się sporadycznie niestety. Do tego pzekleństwo FB nas też dosiegnęło.

PostNapisane: Pn 23 paź, 2017 20:59 

Trzy słowa, niekoniecznie do ojca prowadzącego ;) - Dynamic Spine Calculator.

PostNapisane: Wt 14 lis, 2017 21:11 

Daedalus, mógłbyś rozwinąć te trzy słowa: Dynamic Spine Calculator?
Wbijam w google i mam tabele - https://www.google.de/search?q=Dynamic+ ... 79#imgrc=_

Z których nic nie rozumie :-(

Jeszcze jedno pytanie odnośnie wartości spin, o ile zwiększy się spin w strzale o spinie 500, jeśli zamienię standardowy grot o wadze 100 gn. na np. 125gn. albo 150gn. ?

PostNapisane: Śr 15 lis, 2017 03:28 

Gustaw dobrze znalazłeś ale źle :D
Zobacz tu https://www.3riversarchery.com/dynamic- ... chery.html , chyba że wolisz plik exela to ściągnij sobie kalkulator Stu Millera http://www.heilakka.com/stumiller/

Odnośnie pytania to nie jest to takie proste ponieważ zestaw 30" promień power flight + 20 gr insert + 20 gr nasadka + 3x 4" lotki pierzaste + grot 100 gr ma według kalkulatora spine dynamiczny o wartości 71,5. Jeśli zmienimy grot na 125 gr to spine spadnie (strzała się zmiękczy) do wartości 64, różnica 7,5 jednostki spinu dynamicznego. Ale jeśli mamy krótszy promień czyli 28" i 100gr grot to taki zestaw ma spine dynamiczny 89,4, po zmianie grotu na 125 gr spine dynamiczny spada do 80,4 czyli różnica jest 9.

Żeby było zabawniej to w sumie świadomie zawsze wybierałem za sztywne strzały ale wybierałem je w oparciu o shaft selektory a nie o kalkulator spinu dynamicznego. Ostatnio trochę bezmyślnie uparłem się na bare shaft test żeby dobrać sobie najlepiej dopasowane promienie do mojego codziennego zestawu czyli Samick Woodsman 50# naciąganego na prawie 29.5" i pośród stada strzał wyszło, że strzała do mojego uku i długości naciągu to 30" Power Flight 500 z grotem 125 gr oraz 30" Carbon Express Predator II o parametrze 3050 również z grotem 125 gr. Natomiast te których do tej pory używałem są spoko do łuków o 35# mocniejszych niz używam albo o niebo szybszych co kiedyś sprawdze bare shaft testem jak tylko taki łuk mi w łapki wpadnie

PostNapisane: Cz 04 sty, 2018 21:58 

Witam, czy można zapytać jakie promienie karbonowe(parametry) do łuku poe lang roobin hood(model: RE-018W) oraz jakiego producenta(Easton czy coś takiego). Gdyby ktoś mógłby mi jeszcze wyjaśnić jak określać parametry strzał np: 300, 340, 400 itp. Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam :-D

Tytuł: Re: Puta – turecki cel, ktokolwiek widział ktokolwiek wie
PostNapisane: Pt 05 sty, 2018 01:50 

Mateusz podaj jeszcze rozpiętość łapek i moc łuku bo bez tego ani rusz.
Nie bardzo rozumiem jak określać ? Pięćset to pięćset a tysiąc to tysiąc. Można się pokusić o uzycie określeń sztywna i miękka ale to jest tak samo precyzyjne jak ładna i brzydka. Co do parametrów strzał karbonowych to numery oznaczają część cala o jaką ugiął się promień obciążony masą testową.
500 to 0.5 "
300 to 0.3"
1200 to 1.2"

PostNapisane: Pt 05 sty, 2018 07:55 

Jeżeli chodzi o rozpiętość łapek to rozumiem, że chodzi o rozpiętość ramion łuku? Długość samego łuku wynosi 59 i 1/4 cala, długość naciągu łuku to 22-29 cali, a sama siła wynosi od 30-35 funtów(13,6kg-15,9kg). Jeżeli coś jeszcze podać to pisz postaram się odpisać jak najszybciej :-D

PostNapisane: Pt 05 sty, 2018 11:09 

Długość naciągu łucznika czyli jak daleko naciaga łuk można zmierzyc na łuku albo wyliczyć po zamierzeniu długości rąk. Nie poczytałeś forum to nie wiesz.
https://shootingtime.com/wp-content/upl ... rmspan.jpg

PostNapisane: Pt 05 sty, 2018 23:21 

Sory, że odpisuje tak późno ale nie miałem nic do zmierzenia rozpiętości rąk... Około 175cm(około 68,9 cala).

PostNapisane: So 06 sty, 2018 02:36 

Dobra, właśnie doczytałem że masz 14 lat. Moim zdaniem za mocny dla Ciebie i nie dlatego że nie dasz rady tylko dlatego, że nawet jak dasz radę spokojnie z niego strzelić 200 - 400 razy na trening to nie wiedząc o tym będziesz sobie psuł konstrukcję nośną. Inna rzecz ze to koszmarny chłam jest za nie małe pieniądze. Za taką kwotę można było spokojnie kupić nówke Jandao Beginnera albo uzywke Polarisa. Jak masz możliwość oddania go do sklepu to go oddaj i poszukajmy łuku bardziej łukowego, choćby Rolan Snake, o połowę tańszy i się nie zdziwię jak o takich samych parametrach a może i nawet lepszych.
Jak się zdecydujesz jednak z niego strzelać to Twoja wyliczona długość naciągu to 27,5". Kup strzały nie krótsze niż 29", do tego łuku i Twojej długości naciągu promienie o parametrze ugięcia 700 - 650.

PostNapisane: So 06 sty, 2018 12:26 

Konstrukcję nośną łuku jak rozumiem? Poza tym dzięki wielkie za info, czyli promienie mają w sklepie docinać na około 28,5 cala? (Wiesz doda się grot i osadę to będzie nieco ponad 29 cali). Dzięki też za radę ale zostanę przy poe langu, wygodny jest dla mnie i już się do niego przyzwyczaiłem..

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]