logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 22 wrz, 2019 19:14

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mobilizacja zimowa! Treningi, lekcje, turnieje...
PostNapisane: Pt 19 gru, 2014 14:05 
SPONSOR

Chciałbym podrążyć trochę temat godzin oficjalnych treningów, bo czasem jest problem z ich ustalaniem (np ktoś na forum proponuje przesunąć godzinę i nie do końca wiadomo, czy to tylko propozycja, czy obowiązująca godzina).
Czasem to może wprowadzać w błąd klubowiczów, nie wspominając o "gościach" z zewnątrz, którzy chcą przyjść popatrzeć/pogadać itp.

Może warto założyć i przypiąć wątek/post który będzie na bieżąco edytowany, np:
"Najbliższe spotkanie klubu to: trening na Com Com Zone w najbliższą niedzielę o 12:00"
"Najbliższe spotkanie klubu to: strzelanie korespondenta na Płaszowiance w najbliższą niedzielę o 13:00"
W ten sposób czas i miejsce oficjalnego treningu byłyby zawsze jednoznacznie określone.

Warto by też przypiąć wątki:
"Czy/jak możesz zacząć z nami strzelać?"
"Regulamin klubu KKŁT"
Oraz przydała by się jaśniejsza informacja, że można/należy zapisać się (i jak to zrobić) do forumowej grupy "Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego" by mieć dostęp do forum wewnętrznego. Co prawda teraz nie za wiele się tam dzieje, ale jest to swoiste archiwum działalności klubu z którym nowi klubowicze mogą się zapoznać.

Linki bezpośrednio do informacji: o godzinie treningu, jak zacząć z nami strzelać, warto umieścić bezpośrednio na stronie facebook-owej, bo część osób przez nią do nas trafia, i czasem nie potrafią znaleźć potrzebnych informacji.

Edit:
Właśnie doczytałem informację, że ruszamy z "Zimą" :)
Czy to oznacza, że pierwszy termin w którym można zdobywać odznaki, to 11 stycznia 2015?

PostNapisane: Pt 19 gru, 2014 15:20 

Rynn napisał(a):
Że tak z głupia frant zapytam...czym jest pjk? ;)

W sumie nie da się tego wytłumaczyć konkretnie ;) To jest element nazwy modelu moich pierwszych rolek, które przywiozłem z zawodów [jeździłem kiedyś, dosyć konkretnie].

Gdzie są te twarze, co tak głośno krzyczały.."

Tytuł: Re: Odp: Mobilizacja zimowa! Treningi, lekcje, turnieje...
PostNapisane: Pt 19 gru, 2014 16:23 
Rozwiazanie fonetyczne bardziej mi się podobało Pi Ja K a tu taka lipa ... ;-)
Nie ma jak to "sądzić Ciebie względem siebie" :-)

Wysyłane z HTC Wildfire S A510e za pomocą Tapatalk 2

Ostatnio edytowano Pt 19 gru, 2014 16:31 przez sebastian, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pt 19 gru, 2014 16:29 
Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego

Shaggy myślę po prostu, że razem z akcją "Zima" ustalimy stałą, nienegocjowalną godzinę treningu :)

Masz dobre pomysły - o przypięcie poproszę, do faq dopiszę info o grupie KKŁT.

Odznaki ruszą 11go, chyba, że coś wyskoczy nieprzewidywalnego :)

Od razu wyjaśnię - czasami mam w weekend szkołę i wtedy by może nie będę mógł być na treningu...

PostNapisane: Pt 19 gru, 2014 16:34 

Rozumiem, myślałam, że kiedy Regi pisze "wraz z pjk" to chodzi mu o jakieś stowarzyszenie/organizację.

Tak jak Panda wyrażam nadzieję, że nie powołaliście się na treningi KKŁT ustalając swoje z ośrodkiem.

PostNapisane: Pt 19 gru, 2014 17:46 

Będąc przy rozmowie, nie odnotowałem żadnego powoływania się na klub ze strony Regiego. W końcu w klubie nie jesteśmy ^^. Pytaliśmy po prostu, czy w tygodniu można korzystać z ich terenu.

PostNapisane: Pt 19 gru, 2014 22:18 

Rynn napisał(a):
Rozumiem, myślałam, że kiedy Regi pisze "wraz z pjk" to chodzi mu o jakieś stowarzyszenie/organizację.

Tak jak Panda wyrażam nadzieję, że nie powołaliście się na treningi KKŁT ustalając swoje z ośrodkiem.

nie wiem skad taki pomysl.. jesteśmy dorosłymi ludzmi i tak się traktujmy.

nie jestem członkiem waszego klubu i się nim nie podpisuje jeśli o to chodzi... choć faktycznie wspomniałem w rozmowie o was w momencie kiedy wykluczyłem nasze strzelanie w niedziele wyrazajac nadzieje ze będziemy mogli się wtedy przylaczyc do waszego treningu (tutez nie będziemy rozkladac sprzętu w kolejnej części obiektu).

osobiście dostałem pozwolenie na wykorzystanie wskazanego terenu w soboty jak również dostałem zielone swiatlo na inne dni (jeżeli by takie wystapily).
po prostu musimy dbac o obiekty z których korzystamy bo jak wy "dacie ciala" to nas tez wygonia (i odwrotnie).. skoro już tak odkreślamy się gruba kreska i dzielimy na MY i WY.
ja już na starcie spotkałem się ze przeszkoda bo pan Tomasz odwolal się do pewnej grupy która zniszczyla im trawe na "malym boisku". naszczescie na tej przeszkodzie się nie zatrzymałem ale mam swiadomosc ze będziemy bacznie obserwowani i oceniani przynajmniej na początku.

PostNapisane: Pt 19 gru, 2014 23:51 
SPONSOR

Regi, źle zrozumiałeś zastrzeżenia Rynn i Pandy.

Gdy wiele lat temu klub dogadał się z Com Com Zone odnośnie możliwości prowadzenia treningu, zarząd klubu wziął na siebie odpowiedzialność za to, co się na takim treningu dzieje. Łucznictwo to sport, ale sport z użyciem potencjalnie zabójczej broni, dlatego trzeba ustalać reguły bezpiecznego zachowania, pilnować by wszyscy je znali i stosowali.
Jeśli na treningu pojawiają się nowe osoby, zaznajamia się je z regulaminem. Jeśli ktoś przychodzi częściej, to jest proszony o złożenie podpisu pod regulaminem.
Panda i Rynn, jako osoby rozsądne starają się w ten sposób ograniczyć odpowiedzialność, która na nich ciąży i zmniejszyć ryzyko z tym związane.

Panda i Rynn woleli się upewnić, że organizując dodatkowe zajęcia (super że są, chwała Wam za to!) nie obciążyliście powstałą odpowiedzialnością właśnie ich. Nie ma się co gniewać, że zapytali. Odpowiedzialności wszak mają już nadto.

Sprawa się wyjaśniła: Ty i pjk0 wzięliście na siebie odpowiedzialność za to, co się stanie podczas treningu zorganizowanego przez Was. Jeśli na ten trening przyjdą doświadczeni łucznicy, to będą się zachowywać rozsądnie. Ale jeśli przyjdą kompletnie zieloni, i nie zostaną wprowadzeni w temat, to może być nieciekawie. Możecie stworzyć własne zasady/regulamin treningu, albo zaczerpnąć z regulaminu przez lata wypracowanego w KKŁT - wasz wybór.

Piszesz o pozwoleniu wykorzystania obiektu również w inne dni... To bardzo dobra wiadomość. Ale ... jeśli na CCZ zaczną się losowo pojawiać łucznicy, i coś się zacznie dziać (np dziura po strzale w masce samochodu, bo ktoś nie przypuszczał, że strzała może rykoszetować i polecieć tak daleko) to kto będzie obciążony odpowiedzialnością? Panda i Rynn nie będą, bo są ściśle określone dni, godziny, wszyscy znają i stosują bezpieczne zasady, strzelamy w grupie, więc jest wielu świadków. Da się udowodnić, że to nie było na treningu KKŁT. A jeśli stanie się to na treningu KKŁT (odpukać) to zarząd dochował należytej staranności i odpowiedzialności nie poniesie, albo będzie bardzo ograniczona.
Jeśli Wy nie sprecyzujecie dni, godzin i zasad treningu, to obawiam się, że ewentualne "przypadki" będą obarczać Was, nawet jeśli nie będziecie mieć z nimi nic wspólnego. Zastanówcie się nad tym.

W sumie tylko o to rozgraniczenie odpowiedzialności podczas zajęć tu chodzi. Reszta tylko nas łączy. Fakt, że zorganizowaliście dodatkowy trening nie powoduje, że nie jesteście mile widziani na treningu niedzielnym! Wręcz przeciwnie! Każdy kto chce trenować i działać jest na wagę złota! Mam nadzieję, że my też możemy przyjść na trening zorganizowany przez Was... Tworzenie zbędnych podziałów w tym wypadku tylko szkodzi.
Razem przecież będziemy dbać o dobre postrzeganie łuczników i łucznictwa.
Razem przecież pojedziemy na taki czy inny turniej.
Razem przecież siądziemy przy piwie i będziemy narzekać na przeklęte Robin Hoody i zbyt łamliwe strzały.

Właściwie, to żadnych tych wątpliwości i nieporozumień by nie było, gdybyśmy mieli możliwość porozmawiania na żywo. Pisanie na forum się nie sprawdza w takich przypadkach. Dlatego mam nadzieję, że spotkamy się jutro o 10:00 oraz w niedzielę i po ustrzeleniu paru 'iksów' wyjaśnimy wszystkie sprawy.

PostNapisane: So 20 gru, 2014 00:11 

Do kwestii bezpieczeństwa trzeba podejść z bardzo dużą dojrzałością i powagą. Nasze decyzje lub ich brak, mogą skutkować konsekwencjami dla wszystkich łuczników w naszym kraju-raju. Np. jeśli nie daj Boże ktoś zostałby trafiony, to krótka droga od tego, do wprowadzenia licencji na łuki (podobnie jak i licencjonowane są kusze [tak wiem jest kilka odstąpień od tego]), a chcemy popularyzować nasz sport jakby nie patrzeć.

Jeszcze raz, chwała wam za inicjatywę, takich ludzi w narodzie trzeba :D
Ja jutro wybywam z Krakowa, łuk biorę ze sobą więc co prawda korespondencyjnie ale w treningu udział wezmę :)

PostNapisane: So 20 gru, 2014 00:37 

Hmm.. Sobota, o której mówiliśmy, nie miała być w sumie zalążkiem nowego dnia treningów. Dla nas po prostu jeden dzień strzelania w tygodniu, to za mało, stąd inicjatywa i nowe pomysły.
Odnośnie bezpieczeństwa. Nie wiem jak wygląda średnia wiekowa w klubie, lub po prostu wśród uczestników forum, ale w większości jesteśmy dorosłymi ludźmi, więc traktujmy się jak dorośli. Nikt do samochodów strzelał nie będzie [tym bardziej do ludzi, zwierząt,etc.], wybierane są miejsca bezinwazyjne. Wiadomo - "dla zasady", itd, itd spisywane są regulaminy itp. My chcemy jedynie postrzelać. Zminimalizować odpowiedzialność za wybryki osób, które forum czytają, przychodzą i rozrabiają w tamtym miejscu w inne dni, możemy pisząc do koordynatora za każdym razem, jak wejdziemy na teren. To będzie też lepiej wyglądało i dla niego, i dla nas - bo pokażemy się z dobrej strony. Tutaj nikt nie chce szkodzić dla tego sportu, a tym bardziej dla ludzi parających się nim. Tyle ode mnie.

PostNapisane: So 20 gru, 2014 00:43 

shaggy zapewniam cie ze w temacie losowych dni / losowych lucznikow prawo jest po mojej stronie a ponadto teren kompleksu comcomzone jest dobrze monitorowany. raczej nikt mnie tam nie dostrzeże w momencie kiedy mnie tam nie będzie... to samo tyczy się sytuacji kiedy ktoś strzeli w auto. nie wierzysz - spróbuj ;)
jutro jezeli tylko deszcz nas nie powstrzyma postaram się być przed 10:00 wiec z mila checia dokoncze rozmowe na zywo - będzie przyjemniej tak jak zauwazyles.

nie pisze na przedszkolnych forum bądź forum kibolskim. pisze do poważnych ludzi których podobnoz zrzeszacie. miałem okazje poznac jednego (bądź więcej) z was i nie mam powodow by sadzic ze jest inaczej niż mi opowiadano.

PostNapisane: So 20 gru, 2014 03:59 

Regi układ z comcomem, czyli darmowe strzelanie na profesjonalnym obiekcie, to naprawdę unikalna umowa w Krakowie. I ja, jako obecnie jeden z przedstawicieli KKŁT dbam o to, by żadne wydarzenia nie popsuły układu klubu z obiektem. Mieliśmy w przeszłości różne przygody, które tą przemiłą umowę mogły zniszczyć - np nielegalne strzelanie innej grupy, jakiegoś bractwa rycerskiego - i teraz gdy Ty zaczynasz strzelać za zgodą obiektu, to ja potrzebuję wyraźnego zaznaczenia - takiej wspomnianej grubej kreski - że nie są to treningi organizowane przeze mnie ani przez klub. A dlatego tego potrzebuję, bo nie wiem kim jesteś, na oczy Cię chyba nie widziałem, natomiast klub jest w CCZ od lat i chcę by tak zostało :-) Mam nadzieję, że rozumiesz mój punkt widzenia.

I nie oznacza to, że mamy się nie lubić albo, że jesteś niemile widziany w KKŁT - wprost przeciwnie :-) Nie twierdzę też, że jesteś osobą nieodpowiedzialną bo nie mam żadnej wiedzy na ten temat :-)

Mam nadzieję, że dodatkowy trening wyjdzie tylko na dobre łucznictwu w Krakowie i łucznictwu w CCZ.

A odnośnie zniszczonego boiska, to na ccz notorycznie grają w piłkę dzieciaki na dziko. Gdyby pan koordynator obiektu podejrzewał, że to kkłt uszkodził boisko, to sądzę, że już dawno by do mnie zadzwonił. Zresztą ja sobie z nim wszystko wyjaśnię przy najbliższej okazji.

PostNapisane: So 20 gru, 2014 16:23 

Mimo wiatru - postrzelane :) dziękujemy shaggiemu za spotkanie.

PostNapisane: So 20 gru, 2014 17:37 

Panda napisał(a):
A odnośnie zniszczonego boiska, to na ccz notorycznie grają w piłkę dzieciaki na dziko. Gdyby pan koordynator obiektu podejrzewał, że to kkłt uszkodził boisko, to sądzę, że już dawno by do mnie zadzwonił. Zresztą ja sobie z nim wszystko wyjaśnię przy najbliższej okazji.

ani ja ani pan Tomasz tutaj nikogo nie obwinial i nikogo nie wskazywal...
btw po to jest boisko żeby na nim grac... już tym bardziej ze nie jest to wlasnosc prywatna.

proponuje powrot do main tematu ;)
jutro postaram się przyjechać popatrzeć jak strzelacie (po dzisiejszym strzelaniu zostały mi tylko 2 strzaly :D ).
podziekowal shaggyemu. przez 2 tygodnie czytania o lukach nie dowiedziałem się tyle co podczas dzisiejszych 2 godzin.

PostNapisane: So 20 gru, 2014 19:08 
SPONSOR

Niestety jedną z pierwszych rzeczy jakiej się łucznik dowiaduje, to że sklepowe strzały są do d... (no może nie zawsze, ale ... prawie zawsze).
Już zapakowałem wagę hakową, więc jutro będzie można pomierzyć naciąg. Warto to zrobić zanim się zamówi nowe strzały.

Dzisiaj było wietrznie, momentami bardzo. Do tego stopnia, że przewracało całe stojaki i trzeba było mocować sznurki-odciągi przywiązane do śledzi.

Trawnik "pod płotem" ma swoje zalety ale też i wady.
Jest mniej podmokły niż boisko.
Jest też liczna widownia (w bezpiecznym miejscu z boku), co może działać na plus (popularyzacja łucznictwa) jak i na minus (dla niektórych bycie obserwowanym jest stresujące).
Niestety samochody stoją bliżej i w razie rykoszetu (takiego mocno w prawo) jest większe ryzyko powstania szkody.
Chcąc ograniczyć ryzyko, nie da się postawić tarcz na całej szerokości trawnika, trzeba je stawiać bardziej pod ogrodzeniem.
Im więcej tarcz, tym bliżej samochodów.
Myślę, że może tam strzelać 6-8 łuczników. Może więcej, jeśli by ich ustawić po łuku, a tarcze bardziej w rogu.

Jeszcze nie tak dawno zastanawiałem się, co się znajduje za ogrodzeniem.
Dzisiaj okazało się, że jest tam świetny teren do strzelania: spory zielony teren, częściowo z drzewami, bezludny, i co ważne, są ładne zielone skarpy zwieńczone murem (chyba to klasztor). Gdyby się udało zyskać pozwolenie strzelania, to nie trzeba by chodzić za strzałami ...

PostNapisane: Śr 24 gru, 2014 15:00 
SPONSOR

Wybaczcie, że dopiero teraz dołączam się do dyskusji.
Ogólnie jak pisałem w wątku o spotkaniach klubu, mam nadzieję bardziej regularnie pojawiać się na treningach po nowym roku. Niestety często w weekendy trafiają mi się różne wyjazdy, więc w żaden sposób nie mogę zadeklarować obecności we wszystkich wskazanych na początku terminach, ale z pewnością w miarę możliwości będę się starał być jak najczęściej. Może uda mi się skombinować jakiś mały cel (mały, bo będzie wożony tramwajem albo autobusem).

Tymczasem dla wszystkich klubowiczów i osób sympatyzujących z nami chciałbym życzyć spokojnych, radosnych, ładujących łucznicze akumulatory świąt w atmosferze akceptacji, życzliwości, trafnych prezentów i ulubionych smakołyków na stołach ;)

PostNapisane: Pt 26 gru, 2014 23:58 

Ilfirin napisał(a):
Tymczasem dla wszystkich klubowiczów i osób sympatyzujących z nami chciałbym życzyć spokojnych, radosnych, ładujących łucznicze akumulatory świąt w atmosferze akceptacji, życzliwości, trafnych prezentów i ulubionych smakołyków na stołach ;)

Spóźnione [bo dopiero dorwałem się do komputera], ale szczere życzenia i ode mnie :) Najlepszego wszystkim

PostNapisane: So 27 gru, 2014 21:59 
SPONSOR

No brawo, wreszcie coś się ruszyło! :D Nowi entuzjaści łucznictwa, nowe terminy strzelań, nowy zapał - bardzo to wszystko budujące. Ja niestety ostatnio byłem zupełnie wyłączony z powodu pracy zawodowej :(, ale w nowym roku chciałbym podjąć wyzwanie i uczestniczyć we wszystkich zimowych treningach - może się uda ;). Do zobaczenia na CCZ!

PostNapisane: Pt 02 sty, 2015 22:49 

jutro jak pogoda będzie laskawa zawitam choć na chwilke na comcomie (ok 10:00). zapraszam.

PostNapisane: So 03 sty, 2015 21:03 

No to zaczynamy jutro o 12:00 :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]