logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 17 paź, 2018 08:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pomoc przy doborze strzał, regulacji łuku itp.
PostNapisane: Pt 19 wrz, 2014 11:08 
SPONSOR

Czy ktoś posiada i mógłby przynieść na trening strzały, które pomogłyby w regulacji łuku oraz które pomogłyby w doborze strzał do własnego łuku.

Chodzi np o strzały bez lotek (do bare shaft planing test) oraz z lotkami, o różnym spine, różnej wadze itp.
Początkujący (jak ja) nie mają takowych, a podobno najlepiej dobierać strzały testując wiele z nich.

Tytuł: Re: Pomoc przy doborze strzał, regulacji łuku itp.
PostNapisane: Pn 22 wrz, 2014 14:52 
Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego

Shaggy, moim zdaniem na początek zupełnie nie ma sensu tak dobierać strzał...obecnie wystarczy, że osobie robiącej strzały napiszesz, jaki masz naciąg i jakiej siły łuk. Spin powinieneś dostać dobrany, wystarczy, że zaznaczysz, że poprosisz spinowane.

Osoba która nie jest superspecem w strzelaniu moim zdaniem nie zauważy różnicy między jedną strzałą a drugą, strzelając tak po jednej z kilku różnych. Ot, czasem trafisz, czasem nie, ale tu mają duże znaczenie Twoje umiejętności, musiałbyś strzelać po kilkanaście pełnych serii ze wszystkich strzał i przeprowadzać jakieś wyliczenia ;)

Tytuł: Re: Pomoc przy doborze strzał, regulacji łuku itp.
PostNapisane: Wt 23 wrz, 2014 12:06 
SPONSOR

Hmm, pomysł z praktycznym (nie teoretycznym) dobraniem strzał do łuku nie jest mój. Wynikł z lektury tego forum, a potem potwierdził się w korespondencji na PW z różnymi osobami, które robią strzały.

Mimo, że można wstępnie dobrać spine z odpowiednich tabelek, to polecaną przez nich metodą jest postrzelanie różnymi strzałami i dobranie najlepszej (czyli zweryfikowanie teoretycznych tabelek w praktyce).
Zwłaszcza, że nie mam popularnego łuku "sklepowego" np. Diana, do którego wiadomo jakie strzały są dobre, lecz własnoręcznie zrobiony jesionowy, który ma same niestandardowe parametry.

Cytuję pk67, który napisał na temat zdalnego dobierania strzał: "jest niezwykle trudno zrobić strzały do łuku, którego się nie zna".
W celu zdalnego dobrania spine, pk67 prosił między innymi o podanie takich rzeczy jak "odległość rzutu cięciwy na rękojeść" (dowiedziałem się co to takiego i jak zmierzyć, u mnie np rzut cięciwy nie wypada w środku), oraz prędkość łuku w porównaniu do Diany - to już jest trudność w zmierzeniu.

Cytuję Stephan z Yam:
"well, temat rzeka, prawda jest taka, zę jak masz gotowy łuk, wtedy najlepiej myśleć i doborze strzał, wziąć garść patyków w rożnym spinie, przestrzelać je i wiedzieć bazowy jaki spine, później, na mniejsze odległości [15-20m] strzałkę 5-7# sztywniejszą ale z lotkami większymi [hunter, wysoki shield kręcony] a na dalsze 25-40m parabolic i groty lżejsze ale spin sztywny"

Rozmawiałem z powyższymi (którym dziekuję za życzliwe dzielenie sie wiedzą), zanim nie zgłosił się nidhogg z propozycją zrobienia strzał. Ma to wielką zaletę, że obaj jesteśmy z Krakowa i spotykamy się na treningach. W związku z tym uznałem, że właśnie testowe dobranie strzał będzie dobrą metodą, polecaną przez fachowców i lepszą niż teoretyczne tabelki.

Ja wiem, że brak mi umiejętności by przeprowadzić sensowny test strzelniczy. Liczyłem na to, że podczas treningu jakiś życzliwy, DOBRY strzelec postrzela tym łukiem z różnych strzał i wskaże te ewidentnie niewłaściwe i te zdecydowanie lepsze.

Być może podchodzę do strzał zbyt poważnie ... trudno powiedzieć.
Może dobór "z tabelki" byłby trafiony... Tyle, że zakup 12 dobrze wykonanych strzał to dla mnie dosyć duży wydatek, i w przypadku "braku trafienia" z parametrami, byłoby niezbyt fajnie ...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]