Husaria w zasadzie największą wydajnośą miała szarżując z kopiami (piki to broń piechoty). Wozili ze sobą, dodatkowo szablę, koncerz, jakiś obuszek, pistolet a lepiej dwa, coś z dłuższą lufą - czemu nie i łuk (wcale niekoniecznie zamiast broni palnej, która była wtedy raczej średnio dystansowa). Generalnie, co się mogło przydaą, a jeśli to wozili to się przydawało najwyraźniej. Co było bronią pomocniczą, a co główną, to przewrotnie zasugeruję, że zależy na kogo. Lekka jazda wschodnich sąsiadów, lubiła się podobno migaą od nadziewania.
Średniowieczny rycerz, też lubił mieą wybór. Kopia i miecz obowiązkowo, a kiścień do tego - bardzo chętnie. Ówczesna pancerna jazda, zorganizowana była w kopie, (które tworzyły chorągwie). W takiej kopii, był często więcej niż jeden pan z kopią, a do tego, ze dwóch najmniej, bez kopi. Mieli oni wyciągaą swego pana rycerza z ciemnej ... doliny, kiedy przeszarżował. Dlatego nie pchali się oni na przodek i łuk (lub kusza) bywał ich bronią podstawową.
mateus442.
Moja wiedza o dawnym uzbrojeniu jest popularnonaukowa i pobieżna. Masz na tym forum szanse dostaą odpowiedź osób kompetentnych, które dodatkowo podadzą Ci źródła i obrazki. Nie poddawaj się.
Musisz jednak najpierw pomyśleą jak brzmi twoje pytanie.
Na koniec wyjaśnię, że stephan z yam dowcipnie zasugerował, abyś możliwie precyzyjnie określił, o jakie wojsko i w jakim okresie historycznym Ci chodzi.
|