logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 21 lip, 2018 11:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Ubiór Wikinga/Słowiana (Słowianina)
PostNapisane: Wt 19 sie, 2008 10:26 
Moderator

Witam!
Mam prośbę odnośnie stroju w/w ludów. Chodzi mi o stroje zarówno męskie jak i damskie (mnie się nie przydadzą te drugie, ale komuś mogą).
Jako, że są to chyba najpopularniejsze "narody" w odtwórstwie wczesnośredniowiecznym nie powinno byą problemu z podaniem jakichś konkretnych szkiców,wykrojów, zdjęą etc.
Szukałem na fresze, ale tam znaleźą coś bardzo konkretnego jest dosyą trudno, ponieważ pomimo uporządkowanego forum pod względem kategorii jest bałagan wśród postów. Na zagranicznych stronach również znalazłem parę rzeczy, ale nie było to nic konkretnego.

Co w tym stroju?
Ano taki, który byłby dobry do walki ale jednocześnie nie przeszkadzał w codziennym życiu.
Jakie buty? Jaka koszula/płaszcz/tunika? Czy tylko szarawary? A co z ozdobami? Proszę o odpowiedzi na te i inne pytania, których byą może przybędzie ;-)

Pagancraft na Facebooku :)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 sie, 2008 22:42 

Też jestem zainteresowany strojem słowianina, najlepiej z terenów blisko mnie - śląsk, małopolska, ewentualnie wielkopolska. Interesuje mnie strój łucznika czyli pewnie jakiegoś chłopa, raczej biednego bo nie mogę wydaą dużo kasy na strój ;-) . Wiek to w przedziale IX-XIIw. Jak byście mieli coś ciekawego to piszcie - nawet najjaśniejsze fakty ;-) , ja też szukam i jak bym coś miał to też wkleję.

[ Dodano: Pią 22 Sie, 2008 12:31 ]
-tunika
1)"...sięgająca kolan lub krótsza tunika w kształcie litery T, z długimi rękawami krojonymi z jednego kawałka materiału, stopniowo zwężającymi się ku dołowi i doszytymi na ramionach do prostego brzegu tkaniny. Tunikę, dołem rozszerzoną po bokach klinami, przepasywano...krajką, a wówczas na bokach, poniżej bioder, tworzyły się dekoracyjne zgrupowania fałdów"
2)"charakterystyczne dla polskich ubiorów wykończenie tuniki przy szyi: okrągłe wycięcie przechodzące w pęknięcie na piersiach, obszyte wąską lamówką"

-spodnie
"...o prostym kroju (składające się z jednakowego przodu i tyłu, a nie - jak współcześnie - z dwóch połączonych na środku nogawek), w stanie ściągane sznurkiem.".

-płaszcz
"...o półkolistym lub prostokątnym kształcie, spinany fibulą na ramieniu"

coś takiego znalazłem na fresze, cytaty z książki Małgorzaty Możdżyńskiej-Nowotki "O modach i strojach"
http://www.freha.pl/index.php?showtopic=2050&st=20
i inny opis, czy może uzupelnienie z tej samej stronki:
- Polanie nosili spodnie waskie, w odroznieniu od Rusi, gdzie byly bufiaste i Zachodu, gdzie zaczela sie dominacja nogawic. Dokladny kroj jest nieznany, ale opierajac sie na kroju gaci "podnogawicznych", ktore sa potomkiem wczesnych spodni, mozna zalozyc ze raczej byly one zszywane w kroczu (zreszta one tez wyewoluowaly z pojednynczych nogawic - historia spodni zatacza bowiem kola - wiec byloby to logiczne).
- Welniana tunika i lniana koszula pod nia (czesto ozdona) byly kroju prostego, bez klinow rozszerzajacych (ktore jednak byly juz wtedy znane na zachodzie).
- Krajka obszywano krawedzie tuniki welnianej, byc moze tez ozdabani w podobny sposob (krajka i haftami) koszule spodnia, gunie, ktora w cieple dni pelnila role samodzielnego ubioru.
- Mozliwe, ze przepasywano sie krajka dla ozdoby, ale raczej powszechnie noszono paski, zwlaszcza wsrod druzynnikow (czyli "przodków" rycerzy).
co sądzicie o tych informacjach?
Nie ma nic o dubletach, czy w tych czasach jeszcze nie weszły w "modę"?

[ Dodano: Pią 22 Sie, 2008 19:02 ]
znalazłem trochę literatury na temat słowian i tu pytanie do was drodzy forumowicze ;-) co możecie powiedzieą o tych niżej wymienionych książkach, spotkaliście się z tymi tytułami? coś możecie doradzią, polecią?:
Arabskie opisanie słowian: U. Lewicka-Rajewska
słowianie, kultura materialna: W.Hensel
słowianszczyzna starożytna i wczesnośredniowieczna: Gerard Labuda
słowianie zachodni, monarchie wczesnofeudalne: Andrzej Michałek
słowianie wschodni: Andrzej Michałek
etnografia Słowiańska: Adam Fischer
słowianie południowi i zachodni VI-XXwiek: Jerzy Skowronek - i tu dodam, ponad 600 stron.
Zapewne to kopalnia wiedzy na ten temat, a mnie chodzi tylko o szczegółową harakterystykę ubioru słowianina w IX-XIIw. tereny południowe i zachodnie.

[ Dodano: Nie 24 Sie, 2008 20:09 ]
widzę, że nie spotkaliście się z tymi tytułami, skoczę do biblioteki, może coś będzie ;-) . Dziś naszło mnie takie pytanie: ciągle tylko wełna, len, ewentualnie jedwab. Czy w tych czasach nosili także ciuchy skórzane (poza butami)? jakieś kurtki itp.

Tytuł:
PostNapisane: N 12 paź, 2008 17:42 
kaftany skórzane ewentualnie...powodzenia w szukaniu tych książek...a jak by ktoś chciał oszczedzią sobie ługich godzin nad rozważaniami o strzępkach to polecam http://halla.mjollnir.pl/ z powodzeniem można znależą wykroje i wszystko inne

Tytuł:
PostNapisane: Pn 13 paź, 2008 09:21 

Witaj Annuszka, kope lat :P
No wykroje można zlukaą i robią na oko bo kiedyś nie szyło się z podrkrojów :)
ale jak ktoś chce szukaą w bibliotece to czemu nie lepiej tak niż wierzyą niektórym pseudo ultrasom :)

[ Dodano: Sob 24 Sty, 2009 10:53 ]
Dla nadal ciekawych zapodam wam linka do wątku u nas na forum gdzie objaśnione jest jak zrobią koszulę
http://www.forum.wierczanie.pl/viewtopic.php?t=399

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]