logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 14 lis, 2018 16:26

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Łuki w polsce
PostNapisane: Pt 26 lip, 2013 14:39 

Powie mi ktoś, jak był zbudowany łuk w średniowiecznej Polsce? Wie ktoś jak i z jakiego drewna się robi? I czy warto w ogóle robią?

Ostatnio edytowano Pt 26 lip, 2013 14:43 przez SeekerL, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 26 lip, 2013 15:36 

Ja myśle że nie warto

Tytuł:
PostNapisane: Pt 26 lip, 2013 16:49 
SPONSOR

Właściwie nie wiadomo, jakie te łuki były.

Pseudo - Maurycjusz pisał o Słowianach w VII wieku tak:
"Posługują się także drewnianymi łukami i niewielkimi strzałami, namaczanymi w specjalnej dla strzał truciźnie, mocno działającej, jeśli raniony wcześniej nie przyjmie przeciwtrucizny, wzglednie innych środków znanych doświadczonym lekarzom, względnie nie wytnie natychmiast dookoła zranionego miejsca."

To by wskazywało na łuki marne, krótkie, nadrabiające niewielką siłę przebicia mocą trucizny.

Później Thietmar pisał o łucznikach z czasów pierwszych Piastów, że zabili z łuków 200 wojów ze znacznej odległości, czyli wtedy już dysponowaliśmy łukami o znacznej energii, ale jakie to były konkretnie łuki - nie wiadomo.

Zachował się tylko jeden polski łuk średniowieczy (łuk wawelski), a jak wyglądały inne nie wiemy. Nawet nie wiemy czy były to łuki czy kusze, bo kronikarze łuczniczka i kusznika określali tym samym słowem łacińskim "sagittarius". Coś tam wiadomo o polskich łukach z końca średniowiecza, ale wtedy już zdecydowanie dominowały kusze.

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 26 lip, 2013 18:35 
SPONSOR

Jopsa, zapomniałeś o Pseudo Maurycym i jego opisie marnej kondycji żołnierzy Rzymskich, otóż, podczas spotkania przeciętny rzymski legionista nie był w stanie nałożyą cięciwy na DŁUGI łuk cisowy, którym słowianie się wprawnie posługiwali.
Nie wiem czemu, ale w zasadzie wszyscy ten fragment przeoczają, karma jakaś (prawda Vanir)?
Sagi duńskie też mówią wiele o łucznictwie słowian, głównie to, że łuk był podstawową bronią, słowianie posiadali strzelców wyborowych, chronionych przez tarczowników a łuki tychże miały proste ramiona?
No i dalej, opis śmierci Gerona w bitwie 1-szego września pod Wrocławiem.
Edykt Kazimierza Wielkiego o konieczności obrony terytorialnej też to i owo mówi.
Nie jest prawdą, że nie znamy wyglądu łuków polskich z okresu pierwszych piastów, łuk z Brzegu i łuki z Opola dają dobre wyobrażenie, były to łuki długie, wykonane z cisu, o usztywnionych, refleksyjnych rogach (określenie "rogaty łuk" zostało użyte przez kronikarzy bizantyjskich po bitwie z Turkami pod konstantynopolem w 452 r.

Ostatnio edytowano Pt 26 lip, 2013 18:39 przez pk67, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: So 27 lip, 2013 04:30 
SPONSOR

Sagi skandynawskie to bajania, niewiele rzetelnych informacji niosące.
Nie wiadomo z jakiego łuku była wystrzelona strzała raniąca Gerona.
Łuk z Brzegu nie był łukiem polskim, Brzeg wtedy do Polski nie należał.
Łuki z Opola nie zachowały się.

Ciekaw jestem szczegółów edyktu Kazimierz Wielkiego - możesz napisaą więcej?

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 27 lip, 2013 07:39 
SPONSOR

Brzeg nie był Polski? Fakt, można powiedzieą, że był Czeski, ale dopiero w XII wieku zaczęto rozróżniaą Czechów od Lechitów. Łuki z Opola nie przetrwały wojny, ale ich opisy i zdjęcia jak najbardziej.
Sagi Duńskie zostały potwierdzone we wszystkich aspektach, w jakich je weryfikowano (łącznie z wielką wędrówką Dunów nad morze Czarne i z powrotem) To nie są bajki, ale dośą dokładny opis faktów i ich ciągu.
Poszukam Edyktu "O obowiązku obrony" w sieci. Ja mam tylko swoje notatki z dokumentu. Ale nie jest to nic nieznanego, sam cytowałeś jego fragmenty w kwestii kosztów łuku i strzał.
Kolejnym aspektem są Kroniki Alfreda Wielkiego, polecam szczerze. Wiedza o Słowianach jest tam mocno rozproszona, ale ciekawa. Np. wikingowie Norwescy i Duńscy bardzo często najmowali łuczników wieleckich lub Redarskich. Są tam równierz ciekawe opisy ich łuków.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 29 lip, 2013 13:44 

Własnie tak apropo Brzegu i Opola czy wiadomo jakich łuków używano w wysokim i schyłkowym średniowieczu na tych ziemiach ??

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 08:34 

Z ciekawosci poczytalem sobie studia nad uzbrojeniem slowian i musze powiedziec, ze jestem zawiedziony. O lukach nie ma tam wlasciwie nic, jedynie grotom poswieca dzuzo czasu. Mysle, ze to z uwagi na material z jakiego lluki sie wykonuje-takie cos musialoby byc niezle zabezzpieczone aby przetrwac probe czasu. Jednakze na niektorych rycinach tam zawartych znalazlem lucznika. Jego luk jest srednio widoczny, ale wydaje mi sie ze to luk w stylu angielskim, jednak znacznie krotszy. Madrzyc sie .ie bede, znawca nie jestem. A co do poznosredniowiecznych lukow to urzywano ich coraz zadziej- wyparla je kusza i coraz bardziej udoskonaalana bron palna. Jednak wydaje mi sie ze uzywano jeszcze lukow tatarskich- w ktoryms nawet temacie na arcus widzialem husarza z lukiem refleksyjnym (potem zastapil go poreczniejszy w scisku pistolet). Nalezy pamietac jednak o lisowczykach! Z tego co kojarze ta lekka jazda lucznicza uzywana byla jeszcze w XVII w.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 11:08 

Zajezdnik napisał(a):
Jego luk jest srednio widoczny, ale wydaje mi sie ze to luk w stylu angielskim, jednak znacznie krotszy.
Tzw "mit krótkiego łuku" jest już od dłuższego czasu obalony. Tzn na pewno mogły byą nieco krótsze (ze względu na krótsze łapki = krótszy naciąg ówczesnych ludzi) ale na pewno nie tak krótkie, jak wskazuje iko. Znaleziska świadczą o czym innym, więc ową krótkośą zrzucono generalnie na schematyczny charakter ówczesnej ikonografii.
Zajezdnik napisał(a):
Madrzyc sie .ie bede, znawca nie jestem. A co do poznosredniowiecznych lukow to urzywano ich coraz zadziej- wyparla je kusza i coraz bardziej udoskonaalana bron palna. Jednak wydaje mi sie ze uzywano jeszcze lukow tatarskich- w ktoryms nawet temacie na arcus widzialem husarza z lukiem refleksyjnym (potem zastapil go poreczniejszy w scisku pistolet). Nalezy pamietac jednak o lisowczykach! Z tego co kojarze ta lekka jazda lucznicza uzywana byla jeszcze w XVII w.
Mieszasz późne średniowiecze z okresem dużo późniejszym.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 13:48 

Pod grunwaldem wojska litewskie, tatarskie i ruskie mialy jeszcze luki. Potem polskie wojsko ewoluowalo i stalo sie nastawione na szybkosc i mobilnosc, tzn na kawalerie. Nikt chyba mi nie powie, ze dralowalby z longbowem na koniu... Tak wiec sadze ze glownie w uzyciu byly luki refleksyjne azjatyckie.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 14:34 
Zajezdnik napisał(a):
Pod grunwaldem wojska litewskie, tatarskie i ruskie mialy jeszcze luki. Potem polskie wojsko ewoluowalo i stalo sie nastawione na szybkosc i mobilnosc, tzn na kawalerie. Nikt chyba mi nie powie, ze dralowalby z longbowem na koniu... Tak wiec sadze ze glownie w uzyciu byly luki refleksyjne azjatyckie.

Tak zwłaszcza łuki Chińskie i Japońskie. (sorry ale musiałem)
Proponuje się dokształcią z historii i nie pisaą ogólników bez pokrycia. Zapewne wiedza o rodzaju wojsk i ich uzbrojeniu pod Grunwaldem czerpałeś z Sienkiewicza i filmowej wersji Krzyżaków.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 15:30 

Pod grunwaldem byli polacy, litwini, tatarzy, garstka rusow i grupka czeskich najemnikow. Czytalem to w ksiazce HISTORYCZNEJ i slyszalem od nauczyciela historii. Czytalem dokladny przebieg bitwy i wyraznie bylo tam, ze lekkie choragwie litewskie przed atakiem bezposrednim ostrzeliwywaly wroga z lukow, kojarzy mi sie nawet jakis luk na obrazie Matejki, ale na 100% nie powiem. A jeali idzie o zmiany w uzbrojeniu polskim i taktyce, to wymuszane one byly ciaglymi walkami z tatarami. Ale z checia zniose krytyke, powiedz jesli wiesz wiecej :-) Chetnie sie doksztalce :-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 15:48 

http://www.youtube.com/watch?v=UPskCGVA ... 5F36B8EDAD
Czyli mówisz ,że nie da się strzelaą z longbowa na koniu... :-P

Ostatnio edytowano Pt 02 sie, 2013 15:50 przez don Corleone, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 15:55 

Eh... Jak zawsze psujesz marzenia... ;-) Ale przyznaj- wyobrazasz sobie kilkudziesieciu angielskich lucznikow z bojowymi lukami szarzujacymi konno jak tatarzy?? :-) Dla m.ie to komiczne, ale nie chce nikogo obrazac :-)

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 16:00 
http://ruch-rycerski.blogspot.com/ zwłaszcza artykuły o mitach związanych z bitwą pod Grunwaldem.
Obrazy Matejki to też nie jest dobre źródło historyczne.

Polecam Freha.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 16:17 

uNo zgadzam sie. Matejka staral sie o historyczna poprawnosc ale nieraz umieszczal na obrazach sceny i postacie brane ni z gruszki ni z pietruszki. Zwracam honor :)
Odnosnie frehi, frehy (jak to sie odmienia??!!) to czytalem troszke to forum, ale syf tam niepomierny. Musialem sie nieraz pomeczyc zeby cos konkretnego znalezc.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 16:52 

Zajezdnik napisał(a):
Matejka staral sie

Koledzy dobrze Ci radzą. Dokształą się trochę, potem dyskutuj. :lol:

Edit: Aha, w literówkę nie uwierzę, bo od "a" do "o" jest odległośą caaaałej klawiatury ;-)

Ostatnio edytowano Pt 02 sie, 2013 16:52 przez Turgon, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 16:54 
SPONSOR

Zajezdnik tu masz trochę odnośnie Matejki http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... php?t=3197 i tu też pod kątem malowidła http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... php?t=3214

Tytuł:
PostNapisane: Pt 02 sie, 2013 21:32 

Zajezdnik napisał(a):
wyobrazasz sobie kilkudziesieciu angielskich lucznikow z bojowymi lukami szarzujacymi konno jak tatarzy??

Tak ,owszem wyobrażam sobie... istniały oddziały angielskich konnych łuczników ,jeśli nie wierzysz zapytaj pk67 ,pamiętam nawet ,iż ich żołd wynosił (chyba,lepiej spytaą pk67) max. 12pensów ;-)

Tytuł:
PostNapisane: So 03 sie, 2013 15:34 

Zajezdnik napisał(a):
uNo zgadzam sie. Matejka staral sie o historyczna poprawnosc ale nieraz umieszczal na obrazach sceny i postacie brane ni z gruszki ni z pietruszki. Zwracam honor :)
Odnosnie frehi, frehy (jak to sie odmienia??!!) to czytalem troszke to forum, ale syf tam niepomierny. Musialem sie nieraz pomeczyc zeby cos konkretnego znalezc.

FREHA się nie odmienia.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]