logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 20 wrz, 2018 03:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt 28 cze, 2013 22:22 

1. Wrócę na sekundę do kwestii łuków na polowaniu - w zasadzie sedno opisał Jopsa, ale może jakoś go podświetlę - ja oczywiście z łukiem nie poluję, nie poluję w ogóle nawet mięsa nie jem, ale swoje grono znajomych myśliwych też mam. I zaznaczyą należy że polowanie to nie łażenie po lesie na zasadzie "a nuż coś wylezie zza drzewa - ale właśnie jak zostało opisane - rozpoznanie terenu geograficznie i czasowo, ustalenie wodopojów,ścieżek i miejsc popasów zwierzyny oraz czatowanie tam - w stałych miejscach. Odstrzal taki, żeby zwierzyna nie bała się wracaą inaczej to raczej szukaj wiatru w polu.. Jasne nie mówimy o łowach z nagonką wielką wrzawa i hałasem tylko o czysto pragmatycznym zdobywaniu pożywienia..
2. Ja też mówię o łuku z jednego kawałka drewna. Pierwszym łukiem był płaski jesionowy łuk (tez Robina) i kto strzelał ze mną ten wie, że ten potrafił strzelaą za każdym razem inaczej :) ale wytrzymał dzielnie do ostatniego treningu - potem wyzionął nieco ducha. Ale strzela do dziś :)
Jeśli jednak ktoś sądzi, że obecnośą ścięgien jakoś dramatycznie chroni łuk przed efektem nieściągniętej cięciwy to ja sam osobiście klinicznie zaświadczam że to bzdura wierutna. Owszem łuk szybciej i lepiej WRACA do pierwotnego kształtu, ale na pewno nie jest to dla niego obojętne.
A już na nobla zasługują słowa PK47 o "rozgrzewaniu łuku - tu już myślałem że mnie ponosi wyobraźnia, ale przyzwyczaiłem się do takiego parokrotnego naciągania, bo ramiona początkowo układają się ewidentnie asymetrycznie - chwilę później - równiutko.
Czy tak robiono dawniej - nie wiem, nie znam dobrego dowodowego źródła, ale słuchałem ostatnio "Pieśni Łuków" autor wspominał tam o ściąganiu cięciw wielokrotnie i to - co ciekawe - dla ochrony cięciw właśnie, które skręcone z konopnych włókien po prostu się po pewnym czasie rozciągały i pękały. Przemawia za tym fakt opisanego wyposażenia łucznika angielskiego obejmującego o ile pamiętam dwie zapasowe cięciwy.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 01 lip, 2013 18:39 

jopsa ,pk67-skąd macie takie informacje nt. cen łuków itd.(jeśli można to podajcie strony w internecie). Dla porównania przydałoby się daą ceny jakichś innych rzeczy.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]