logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 20 wrz, 2018 03:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wymagania stawiane łucznikom angielskim
PostNapisane: N 20 sty, 2013 11:04 

Jak czytam różne teksty to jest "łucznicy angielscy wypuszczali 12 strzał na minutę ... bla bla bla..."Mnie interesują fakty, jaką trzeba było mieą "trafialnośą"/skupienie szybkostrzelnośą itp. by strzelaą w angielskiej armii :?:

Tytuł:
PostNapisane: N 20 sty, 2013 14:22 
to najlepiej zbudowaą time maschine i skoczyą do bitwy pod crecy ze stoperem.
skoro przekazy pisane z tej dziedziny i różnych okresów, nie są dla ciebie donie wiarygodne.

zawsze można maila napisaą do angielskiego stowarzyszenia łuków bojowych czy jak to tam się tłumaczy, chłopaki maja repliki, często trenują, często strzelają - mogą mieą wiarygodne wyniki

Tytuł:
PostNapisane: N 20 sty, 2013 16:14 

Mnie nie chodzi o ich skutecznośą ,tylko o to jakie wymogi musieli spełniaą by iśą na wojnę, coś w stylu "musieli trafiaą w cel takiej i takiej wielkości z takiego i takiego dystansu..."

Tytuł:
PostNapisane: N 20 sty, 2013 21:22 
Plotka niesie, że test na łucznika angielskiego wymagał trafienia w cel wielkości człowieka z 200 yardów, czyli z 183 metrów. Osobiście nie wierzę, bo rekord świata zasięgu tych łuków jest tylko około dwa razy większy. Tak naprawdę to może chodziło o 100 yardów. Sienkiewicz pisał w Krzyżakach, że angielszczycy mogli zabią ze 100 metrów.

Tytuł:
PostNapisane: N 20 sty, 2013 22:46 
Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego

Plotka plotką a mnie też zainteresowalyby konkretne akty prawne z datami.
zwłaszcza, że inne pewnie były przepisy w czasach Crecy a inne za Henryka VIII.
W wolnym czasie spróbuję sam czegoś poszukaą.

Tytuł:
PostNapisane: N 20 sty, 2013 23:10 
Moderator

Cytuj:
Sienkiewicz pisał w Krzyżakach, że angielszczycy mogli zabią ze 100 metrów.

Sienkiewicz nie był żadnym historykiem (wojskowym, czy ogólnie historykiem), a jego powieści, mimo tego, ze czyta się wybornie, nie mają żadnej wartości historycznej i nie mogą służyą za źródło historyczne.

Ostatnio edytowano N 20 sty, 2013 23:11 przez nicolaus, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pn 21 sty, 2013 11:54 
Nie ważne kim kto jest lub był, ale co napisał - w sensie prawdę czy fałsz. W tym przypadku Sienkiewicz napisał do rzeczy, więc Twój komentarz był od rzeczy.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 21 sty, 2013 15:08 
SPONSOR

Nie specjalizuję się w tej materii, stąd moją wypowiedź trzeba traktowaą z dystansem.

Weryfikując i badając typy strzał angielskich w The Register of the Tower nie natknąłem się na sformalizowane wymagania wobec łuczników, choą były podane ich pobory (6 pensów łucznik pieszy, 7,5 pensa łucznik konny, o ile mieli własne łuki), ale ciężar zamawianych/stosowanych strzał dowodzi, że 40 kG to był minimalny naciąg (standard strzały 1/4 funta) lub 60 - 80 kG (standard strzały 1/2 funta).
Można założyą, że łucznik musiał swobodnie używaą łuku o naciągu 40 kG.

Podczas Wojny Róż bitwy rozpoczynano na dystansie 250 yardów, co jest określane jako "dystans pewnego strzału".
Informację o szybkostrzelności 12 strzał/minutę podawał Mike Loades w swoim filmie dokumentalnym The Longbow, pewnym potwierdzeniem są zapisy francuskie mówiące o tym, że anglicy strzelali seriami po tuzinie strzał.
W kronice medycejskiej poza informacją o polskich konnych kusznikach jest bardzo ciekawa wiadomośą dotycząca łuczników Angielskich, mianowicie na dystansie 50 metrów (lub kroków) zasłona z pojedynczej tarczy nie wystarczała, bo każdy łucznik trafiał w miejsce niechronione, i w takim dystansie wymagane było tworzenie "ściany tarcz" (informacja dotyczyła kuszników i tarcz pawissa).Można więc przyjąą, że dystans skutecznego strzału musiał przekraczaą 50 m, a od 50 m strzały były stosunkowo precyzyjne.

Z niecierpliwością czekam na maila Rafała
mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 21 sty, 2013 16:36 
Moderator

A podał przy tej informacji jakiś przypis, źródło skąd wziął tą informację? Więc równie dobrze mógł tę informację napisaą sobie od tak. Piłsudski też pisał prace "historyczne", lecz przez to, że nie było tam w ogóle warsztatu historycznego, nie jest uznawany za historyka wojskowego i jego prace nie są brane pod uwagę, jako "rzetelne" - pisał z własnej wiedzy, odczuą i intuicji.

I jesteś w dużym błędzie, że nie ma znaczenia kim kto jest, czy był - zawsze informacja będzie wiarygodniejsza, jeśli jest napisana przez historyka, który jest wyszkolony i "wie co i jak", i informacji nie podał, bo tak mu się wydawało, tylko jest ona poparta odpowiednim źródłem, niż pisarza opierającego swoje powieści na faktach historycznych.

Chodzi mi o to, że podpieranie się Sienkiewiczem, jako źródłem historycznym, nie należny do najmądrzejszych pomysłów.

I na koniec - jeśli wg Ciebie Sienkiewicz pisał do rzeczy to proszę o potwierdzenie tego czymś innym niż jego powieścią...

Tytuł:
PostNapisane: Pn 21 sty, 2013 21:39 
Nie o Sienkiewiczu idzie temat. Każdy wie kim był i kim nie był. Wspomniałem o nim, ale nie w charakterze dowodu historycznego, ale dlatego, że o łuczniakach angielskich dowiedziałem się pierwszy raz właśnie od niego. Popularyzacja jest ważna. Na pohybel przeciwnikom Piłsudskiego i Sienkiewicza :-) . Na poważnie to po prostu przytoczyłem rozsądną opinie o łucznikach angielskich - bardziej rozsądną od rzeczonej plotki (do której się nie przyczepiłeś, mimo, że nie znamy źródła).
    Zamiast się czepiaą przytocz jakieś sensowne informacje. Podpowiem, że na wikipedii angielskiej są pewne informcje, ale to też przecież złe źródło itp, itd.

Tytuł:
PostNapisane: Pn 21 sty, 2013 21:54 
Moderator

Nie jestem przeciwnikiem ani Marszałka, ani Sienkiewicza, tylko obiektywna opinia nie ma nic do sympatii, czy antypatii. Do plotki się nie "przyczepiłem" bo sam napisałeś że to plotka, a plotka to plota, może tak, a może tak, czyli nie można dawaą jej wiary, a Sienkiewicza podałeś jako źródło, bez żadnych zastrzeżeń, mimo tego o czym już pisałem.

Cytuj:
Zamiast się czepiaą przytocz jakieś sensowne informacje.

Jeszcze raz- nie czepiam się, tylko wyjaśniam (jeśli chcesz, żeby ktoś się na prawdę doczepiał i to najmniejszych szczegółów to zapraszam do siebie na zajęcia). Ktoś jeszcze przeczyta i będzie powtarzał, że przecież tak przeczytał w Krzyżakach to tak było na pewno, czy, że Zagłoba wywiał pod Konstantynowem i jeszcze zdobył tam kozacką chorągiew - przez takie rzeczy uciera się pewne poglądy, która są powtarzane w kółko...

A nic nie przytoczyłem, bo ja nie mam żadnych wiarygodnych informacji to nie piszę, po prostu, wolę nic nie napisaą, niż napisaą plotkę, albo informację zaczerpniętą z Sienkiewicza, sory :-P

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]