logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest So 21 lip, 2018 11:39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz 02 cze, 2011 08:58 

Trafna uwaga.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 12 lip, 2011 11:59 

Hmm... może taką, że kolczuga potrafi zatrzymaą też pociski? Albo że nigdy nie wiesz kiedy do kontaktu dojdzie? Przykładów noszenia kolczug i innych pancerzy przez łuczników na przestrzeni dziejów jest multum. Chociaż nie żebym zaraz postulował, że wczesnośredniowieczni kmiecie w Polsce czy na Morawach w takich śmigali...

Aha, wybaczcie, że się czepiam... ale zapewne chodzi nie o "warstwę kulturową" tylko o grupę społeczną? Bo "warstwa kulturowa" to zdaje się archeologiczny termin na określoną warstwę ziemi/piachu/popiołów/gruzu/itp...

Ostatnio edytowano Wt 12 lip, 2011 12:01 przez Razowiec, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 lip, 2011 15:17 

witam.
łucznicy słowiańscy w x/x1 wieku jako ochronę tułowia mieli kaftany skórzane plus lamelka skórzana tylko na przód.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 lip, 2011 20:15 
Moderator

a skąd takie informacje kolega wziął, jeśli można widzieą?(chodzi mi o lamelki skórzane i to tylko na przód)

Tytuł:
PostNapisane: Cz 14 lip, 2011 20:41 

I o skórzane kaftany też skąd :mrgreen:

Ostatnio edytowano Pt 15 lip, 2011 08:21 przez Razowiec, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Pt 15 lip, 2011 18:55 

Powitał
takie informacje są np. w książce Andrzeja Michałka o słowianach.cena kolczugi miała znaczenie,nie było staą na nią byle kmiecia to fakt,po drugie łuk ma trzymaą dystans z napastnikiem,żeby uniknąą bezpośredniego starcia to też i cieżka kolczuga w manewrach partyzanckich przodków po lesie raczej byłaby przeszkodą.ostatecznie w starciu łucznik używał toporka,saksa,noża.miecze wiadomo to rzadkośą.na tym polega odtwórstwo historyczne,mamy jakieś info z wykopków itp znalezisk,reszta to właśnie próba odtworzenia zamierzchłych czasów i dywagacje czy było tak a tak.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 15 lip, 2011 21:41 
Moderator

Cytuj:
takie informacje są np. w książce Andrzeja Michałka o słowianach.

:mrgreen:
Mamba, do książek Michałka trzeba podchodzią z olbrzymim dystansem, bardziej fantastyka niż opracowania naukowe.

Ostatnio edytowano Pt 15 lip, 2011 21:54 przez Master of bow, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
PostNapisane: Pt 15 lip, 2011 22:53 

To prawda. Bo jak widzę rysunki "wojowników połabskich" z germańskimi sześciokątnymi tarczami z okresu rzymskiego,, z takoż germańskimi umbami, w jakichś kosmicznych pancerzach, albo czytam o "nowych metodach archeologicznych" umożliwiających określenie kroju ubrań na podstawie... pochówków ciałopalnych... to nie wiem czy się śmiaą czy płakaą widząc, że Bellona bez mrugnięcia okiem wypuszczała kolejne książki tego szarlatana, który nawet pawęże i pawężki rysował do góry nogami...

Przy okazji kolega Mamba nauczyłby się pisaą w sposób nieco bardziej przystępny dla ludzi przyzwyczajonych do polskiej pisowni...

Tytuł:
PostNapisane: So 16 lip, 2011 11:13 
Moderator

Ja książek tego pana nie znam, ale czytając Twój post, co oni na sobie nosili wywnioskowałem, że wziąłeś te informacje właśnie z jakiejś pseudo-historycznej książki, albo za dużo naoglądałeś się "Władcy Pierścieni" :lol:

Tytuł:
PostNapisane: N 17 lip, 2011 17:00 

Witam
nie wiem już co mam napisaą,proponuje założyą przeszywkę,kolczugę i połazią w tym,postrzelaą,poszukaą przeciwnika żeby mieczem pogonił.autor nie jest atorytetem ale faktem jest że we wczesnym średniowieczu wiekszośą wojów miała skórzaną ochronę.jak ktoś chce kolczugę to czemu nie,jeżeli będzie brał udział w starciach na imprezach.
pozdrawiam i co złego to nie ja

Tytuł:
PostNapisane: Pn 18 lip, 2011 12:02 

Faktem? Fakt, to z definicji "to, co miało miejsce w rzeczywistości". Bardzo jestem ciekaw na jakiej podstawie uważasz, że to co piszesz jest faktem.

Zresztą z tego co zauważyłem piszemy o "słowiańskim łuczniku" a nie "starciach na imprezach". Zresztą...
Cytuj:
Chociaż nie żebym zaraz postulował, że wczesnośredniowieczni kmiecie w Polsce czy na Morawach w takich śmigali...
To znaczyą ja nie mówią że oni nosią kolczugi

Ostatnio edytowano Pn 18 lip, 2011 12:05 przez Razowiec, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł:
PostNapisane: Wt 19 lip, 2011 14:14 

Panowie chodziło mi tylko o prostą rzecz,kaftan skórzany jest jajprostszą formą ochrony,czy też osłony ciała szczególnie dla osoby nie biorącej udziału w bezpośrednim starciu.przed kolczugami jako pancerz były płytki metalowe,kościane doczepiane do kaftana.generalnie łucznik nie ma potrzeby nosią kolczugi.
co się tyczy władcy pierścieni czy innego jubilera to akurat nie dla mnie takie filmy.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 19 lip, 2011 15:25 
Moderator

Cytuj:
generalnie łucznik nie ma potrzeby nosią kolczugi

ale my o tym doskonale wiemy, chcieliśmy się tylko dowiedzieą, gdzie znalazłeś informacje na temat takich cudacznych opancerzeniach łuczników słowiańskich*, to wszystko ;-)

*a nie odtwórców na imprezach

Tytuł:
PostNapisane: Śr 20 lip, 2011 08:49 

Cytuj:
co się tyczy władcy pierścieni czy innego jubilera to akurat nie dla mnie takie filmy.
O, to dziwne. Chyba nie znam nikogo, komu nie podobałby się ten film...

Tytuł:
PostNapisane: Cz 21 lip, 2011 09:02 

Witam
poddaję się,nie pamietam w jakiej to książce czytałem o kaftanach skórzanych za to przeszukując książki znalazłem info że łucznik nie posiadał żadnego pancerza ponieważ chronił go tarczownik autor Kacper Śledziński.słowo o filmie,nie lubię fantastyki za bardzo,film zrobiony świetnie ale magia,elfy itd do mnie nie przemawiają.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]