logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Śr 17 paź, 2018 08:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Problemy z obsługą forum dla nowych użytkowników
PostNapisane: Pt 07 lis, 2014 21:54 
Krakowski Klub Łucznictwa Tradycyjnego

Witam, ostatnio dostaję bardzo dużo, naprawdę bardzo dużo wiadomości od nowych użytkowników, którzy nie radzą sobie z obsługą forum. Chodzi o akceptację postu w księdze gości.

Czy na pewno jest to konieczne? Z mojej perspektywy bardzo utrudnia to używanie forum przez nowych użytkowników, regularnie przez profil KKŁT na Facebooku muszę prowadzić zdalne kursy obsługi forum. Dla nas, jako dla klubu KKŁT jest to bardzo uciążliwe.

Pamiętajcie, że z forum nie korzystają tylko sprytni, młodzi ludzie, świetnie obsługujący komputer, ale też osoby starsze lub zwyczajnie słabo radzące sobie w środowisku komputerowym. Często też osoby zainteresowane klubem KKŁT chcą szybko wkleić post z prośbą o pożyczenie łuku - obecnie nie mogą tego zrobić, co jest dla nas kłopotliwe.

Podsumowując, zwracam się z prośbą do moderatorów/adminów o przemyślenie tego mechanizmu, czy na pewno jest on konieczny, czy jest pożyteczny w jakikolwiek sposób i czy przypadkiem nie ma z niego więcej szkód dla forum niż pożytku- domyślam się, że nie służy on oddzielaniu ludzi od botów, tylko... No właśnie czemu?

Tytuł: Re: Problemy z obsługą forum dla nowych użytkowników
PostNapisane: So 08 lis, 2014 21:03 

Nie jestem modem, ale akceptacja postów moim zdaniem jest zbędna.
To nie jest jakieś duże forum, żeby na co dzień zalewał nas spam.
Modzi też mają ograniczony czas, co z jednej strony jest zagrożeniem, ale z drugiej długi czas oczekiwania na akceptację postu na pewno nie wpływa dobrze na wizerunek forum i nie przyciąga użytkowników.

PostNapisane: Śr 12 lis, 2014 10:39 
Moderator

Cóż, zdaję sobie sprawę z tego, że akceptacja postów nowych użytkowników może być uciążliwa, i nawet na pewno dla niektórych jest. Tym bardziej, że ostatnio mam na głowie dyplom i nie sprawdzam forum tak często jakbym tego chciał, bo nie mam czasu. Staram się to robić regularnie, ale wychodzi różnie.

Ten mechanizm jest naszą jedyną linią obrony przed botami oraz, co zdarzało się ostatnio kilka razy, ofertami handlowymi nie mającymi nic wspólnego z tematyką forum. Ot założone konto, żeby coś komuś wcisnąć. Zgadzam się jednak z Katją, że od jakiegoś czasu nie ma u nas tak dużego ruchu, by było to aż tak konieczne. Sprawa warta większej uwagi.

Pagancraft na Facebooku :)

PostNapisane: Śr 12 lis, 2014 12:56 

Dopóki nie ma zalewu spamu, akceptacja postów może być faktycznie uciążliwa. Jako metodę zastępczą, możnaby się zdać na rozsądek wszystkich użytkowników - dodać skrypt (może już taki istnieje?), który po np. 3 / 5 / 10 zgłoszeniach danego posta automatycznie przeniesie go do ukrytego działu SPAM, zaś autor trafi na listę 'cenzurowaną'. Moderator może następnie zweryfikować owego użytkownika i albo podtrzymac bana albo zrehabilitować usera.

Gdyby natomiast spam się nasilał, można powrócić do obecnej, domyślnej 'cenzury' ;)

Na ile powyższe jest sensowne i wykonalne, to pozostawiam oczywiście do Waszej oceny :)

PostNapisane: Śr 12 lis, 2014 16:29 
Administrator

Akceptacja postów została dodana właśnie po to, aby na forum nie logowały się boty. Boty są w stanie się zarejestrować (pomimo dobrej captcha) i pisać gdzie popadnie. Dodatkowy mechanizm, umożliwiający pisanie tylko w księdze gości ogranicza to zjawisko do minimum i weryfikuje użytkowników ze 100% dokładnością. Dawno temu było na forum ponad 500 botów, po czystkach liczba ta została zredukowana. Jest to mechanizm z powodzeniem wykorzystywany na innych forach.

Wystarczą dwa zaakceptowane posty, aby użytkownik mógł pisać normalnie. Jest to opisane w regulaminie forum. Zdaję sobie sprawę, że pewnie mało kto go czyta. Z mojej strony mogę podwiesić temat odnośnie nowych użytkowników i "instrukcji obsługi" forum.

PostNapisane: Cz 13 lis, 2014 00:18 

Cream - naprawdę nie ma innego sposobu? Nie możecie dodać lepszej captchy czy czegoś tam, by zdjąć to zatwierdzanie? I jeszcze pytanie - czy user po rejestracji dostaje na maila informację o konieczności zatwierdzenia tego posta?

Albo inaczej - czy np ja mógłbym dostać takie uprawnienia by danego usera zarejestrowanego "zaakceptować/zatwierdzić" (by nie musiał pisać w księdze gości itd) i np od razu dodać go do grupy użytkowników "KKŁT"?

PostNapisane: Cz 13 lis, 2014 00:21 

Przed chwilą dostałem kolejną wiadomość:

"Cześć.
Razem z koleżanką chcielibyśmy spróbować strzelania z łuku. Znaczy w sumie nigdy tego nie robiliśmy i jesteśmy tego ciekawi.
Poczytałem wasze forum i wiem, że tam w odpowiednim dziale można się umówić. I nie wiem czy to ja tego nie potrafię zrobić, czy to jakieś ograniczenie dla nowych kont, ale nie mogę napisać żadnego postu.
I w sumie to nie wiem co zrobić."

:-? :-? :-?

PostNapisane: Cz 13 lis, 2014 11:40 
SPONSOR

Panda napisał(a):
czy user po rejestracji dostaje na maila informację o konieczności zatwierdzenia tego posta?

Poszukałem w mailach, po rejestracji dostaje się coś takiego:
Kod:
Witaj shaggy,

Twoje konto zostało utworzone, ale jest obecnie nieaktywne.

Adres forum: http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl

Zanim będziesz mógł/mogła się zalogować, musisz je aktywować, klikając na
poniższy link:

http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/ucp.php?mode=activate&u=ciach&k=ciach

Twoje hasło zostało bezpiecznie zaszyfrowane w bazie danych i jego
odzyskanie jest niewykonalne. Jeśli je zapomnisz, będziesz mógł/mogła
poprosić o nowe, używając adresu e-mail powiązanego z kontem.

Dziękujemy za rejestrację.

--
Administracja forum \"Arcus\"

PostNapisane: Cz 13 lis, 2014 15:33 
Administrator

Trzeba będzie zmienić treść maila aktywacyjnego oraz podpiąć temat, aby był widoczny. Trochę przykre, że nikt nie czyta regulaminu, choć jest tam napisane co zrobić.

PostNapisane: Pt 14 lis, 2014 20:38 

U mnie na forum botów dosyć skutecznie zatrzymuje odpowiedź na pytanie z polskimi znakami.

I myślę, że to nie tylko problem nieczytania regulaminu. Może trzeba zastanowić się nad dodaniem komuś, kto często się tu pojawia, uprawnień moderatorskich?

PostNapisane: Pt 14 lis, 2014 22:41 
Moderator

Katja napisał(a):
U mnie na forum botów dosyć skutecznie zatrzymuje odpowiedź na pytanie z polskimi znakami.

Tylko, że bot nie czyta postów? Zakłada nowe tematy. Nigdy nie widziałem, żeby bot pisał 2 razy w jednym temacie, a sam na jednym forum wraz z kolegą podpięliśmy wtyczkę botującą- mieli jakieś 1000 postów dziennie... ;) Podpadli nam, a zemsta była słodka. Zawiesili forum na przeszło tydzień, zanim się połapali o co chodzi. Mniejsza jednak o to.
Bot to bot i Cream ma rację, że ten mechanizm jest skuteczny. W zasadzie najskuteczniejszy. Jak pisałem wyżej, może to być upierdliwe, ale z drugiej strony wystarczą 2 posty żeby się przywitać i konto zyskuje pełne uprawnienia.

Pagancraft na Facebooku :)

PostNapisane: Pt 14 lis, 2014 23:05 
SPONSOR

Ponieważ jestem tu od niedawna, to nie miałem okazji oglądać efektów działania botów.

Ale wydaje mi się, że celem ich działania jest wstawianie postów z linkami.
Podobnie działają osoby które chcą się na forum reklamować.

Może wystarczającym mechanizmem byłoby zablokowanie "początkującym użytkownikom" możliwości wstawiania linków w postach.

PostNapisane: So 15 lis, 2014 14:26 
Administrator

Cytuj:
Może wystarczającym mechanizmem byłoby zablokowanie "początkującym użytkownikom" możliwości wstawiania linków w postach.

To nie jest rozwiązanie. Będę tematy i posty bez linków. Kto je będzie usuwać?

Z mojego doświadczenia, najlepszą metodą na walkę z bałaganem jest utrzymywanie porządku i nie pozwalanie na jakiekolwiek chaos. W przeciwnym razie działa syndrom "wybitej szyby" i wszystko powoli niszczeje.

//EDIT
Wiadomość aktywacyjna została zmieniona. Jeszcze tylko podpięcie tematu na główną stronę. :)

Natomiast jeśli ktoś chce zostać modem i udziela się na forum - nie widzę najmniejszego problemu. :)

PostNapisane: N 16 lis, 2014 19:52 

Vanir napisał(a):
Tylko, że bot nie czyta postów? Zakłada nowe tematy. Nigdy nie widziałem, żeby bot pisał 2 razy w jednym temacie, a sam na jednym forum wraz z kolegą podpięliśmy wtyczkę botującą- mieli jakieś 1000 postów dziennie... ;) Podpadli nam, a zemsta była słodka. Zawiesili forum na przeszło tydzień, zanim się połapali o co chodzi. Mniejsza jednak o to.
Bot to bot i Cream ma rację, że ten mechanizm jest skuteczny. W zasadzie najskuteczniejszy. Jak pisałem wyżej, może to być upierdliwe, ale z drugiej strony wystarczą 2 posty żeby się przywitać i konto zyskuje pełne uprawnienia.

Eee, jakie posty? Chodziło mi o pytanie weryfikujące przy rejestracji.

@Cream
Czasami warto zachęcić taką osobę i do niej napisać. ;-)
Choć sama nie wiem do kogo, bo teraz na forum mniej czasu spędzam.

PostNapisane: N 16 lis, 2014 21:09 
Pytań weryfikujących kilka dodałem aczkolwiek z tego co pamiętam boty je obchodziły/przeskakiwały, capcha jest jeszcze prostsza dla botów bo OCR potrafi wyczytać niemalże wszystko z każdego tła i z wszelakich rozciągnięć czy liter z szeryfami, jedynie ponakładane na siebie litery są w stanie zmylić robota i zmusić do błędu, większość udziwnień w capcha jedynie myli wzrok ludzi.

PostNapisane: N 16 lis, 2014 21:33 
Administrator

Napisałem wiadomość do zarejestrowanych już użytkowników. Co prawda wszystko zawarte jest w regulaminie, a teraz już w mailu aktywacyjnym, jednak gdyby ktoś mimo to miał problem, wszystko wyjaśniłem. Na bieżąco także będziemy aktywować użytkowników, którzy tych warunków dopełnili. Póki co myślę, że możemy uznać temat za zamknięty, jeśli problem się powtórzy, w co wątpię, pomyślimy o ew. zmianie systemu rejestracji.
pozdrawiam

PostNapisane: N 16 lis, 2014 22:17 

qpanaci napisał(a):
Pytań weryfikujących kilka dodałem aczkolwiek z tego co pamiętam boty je obchodziły/przeskakiwały,

To mówisz, że i polskie znaki nie pomogą?

PostNapisane: N 16 lis, 2014 23:16 
Dawno temu wystarczyło wprowadzić obowiązkowo podawanie numeru gadu i 99% botów odpadała, ten 1 i tak wystarczająco potrafił namieszać. Wydaje mi się, że zmienianie co jakiś czas pytań powinno przyhamować większość botów ale nie wszystkie. Nic nie zastąpi człowieka w tej roli.

PostNapisane: Pn 17 lis, 2014 19:13 
Moderator

Niestety, ale boty to przekleństwo - walczę z nimi jak mogę ;)
Podstawa to jak największa różnorodność pytań przy rejestracji. Nie wiem czy jest, bo nie szukałem, captcha odliczająca czas od przejścia do formularzu rejestracyjnego i go wypełnienia na phpbb3. Wiem, że w drupalu coś takiego istnieje i bardzo szybko pozbyłem się wszelkiego paskudztwa dzięki takiemu modowi - teraz nawet na jednej ze stron mam otwarte komentowanie postów dla niezarejestrowanych i o dziwo żaden jeszcze bot tego nie przeszedł ;)

PostNapisane: Wt 18 lis, 2014 15:43 

Cream napisał(a):
Natomiast jeśli ktoś chce zostać modem i udziela się na forum - nie widzę najmniejszego problemu. :)

Nie chcę zostawać modem bo nie udzielam się na forum, ale chciałbym mieć możliwość zatwierdzania ludzi, którzy piszą do klubu - co Ty na to?

PS nasz wspólny znajomy Gandi jest zdaje się specjalistą od captcha, może do niego byś zagadał?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]