logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 29 wrz, 2020 14:53

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Techniki rzemieślnicze- co Wy na to?
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 14:40 
Moderator

Witam wszystkich zainteresowanych :)

Odpisując Rastifowi n/t obróbki krzemienia/szkła na groty zaświtał mi pomysł, by stworzyą dział "Techniki rzemieślnicze", który to zawierałby tylko i wyłącznie poradniki dot. technik wykonywania wszelakich przedmiotów związanych z łucznictwem. Idea jest taka, by każdy użytkownik miał swobodny dostęp do tego działu i do tworzenia nowych tematów w nim, które po zatwierdzeniu przez administratora/moderatora zostałyby upublicznione (jak w dziale Targowisko). Zapobiegło by to ew. brakom w informacjach, błędom językowym i stylistycznym itp.

W SB już wielokrotnie było mnóstwo ciekawych porad dot. wszystkiego, które zniknęły bezpowrotnie. Myślę, że warto znaleźą i dla nich odrobinę miejsca.

Zdaję sobie sprawę też, że argumentem "przeciw" jest dział dla początkujących, jednak wiedza zawarta w tematach działu, który proponuje wcale nie musi byą podstawowa.

Proszę wszystkich, którzy mają jakieś przemyślenia dot. mojego pomysłu lub obiekcje czy propozycje wypowiedzieli się właśnie tutaj.

Potrzebna byłaby też rzemieślnicza kadra sprawująca opiekę nad tym działem. Zacznę więc od siebie- chętnie podejmę się tego zadania.

Pagancraft na Facebooku :)

Ostatnio edytowano Wt 09 kwi, 2013 14:43 przez Vanir, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 14:43 
Administrator

Jestem jak najbardziej za! :-)

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 15:08 

Takie tematy możnaby także powiązaą z istniejącymi, pełnymi porad, tematami. Zwyczajnie linkując do istniejących już postów, w których informacja jest zawarta. Takie działanie uporządkuje zebrane na forum zbiory, ale jest to też dodatkowy wysiłek włożony w szukanie.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 17:02 
Moderator

Mi się wydaje że to trochę bez sensu. Jeśli ktoś pisze o czymś na shout to dlatego że chce tam napisaą, jeśli chciał by założyą temat to zrobił by to w karczmie...

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 17:17 

A mi się wydaje, że to bardzo ciekawy pomysł. Będzie trochę roboty dla adminów żeby to logicznie i sensownie posortowaą, ale mogłoby to byą bardzo fajne kompendium wiedzy. Wszystko w jednym miejscu.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 17:32 

Dobry pomysł.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 20:12 
Moderator

zjadaczkorzeni napisał(a):
Mi się wydaje że to trochę bez sensu. Jeśli ktoś pisze o czymś na shout to dlatego że chce tam napisaą, jeśli chciał by założyą temat to zrobił by to w karczmie...

Na SB tematy często pojawiają się przez przypadek, jak w/w temat o grotach prymitywnych ;)
A niektóre informacje na prawdę wypadałoby zachowaą "dla potomności".

Z drugiej strony możesz mieą trochę racji (patrz legendarne "starcia" Sandana i Roda, które potem przeniosły się do Science Archery).

Tak czy siak wydaje mi się, że sprawa jest warta głębszego przemyślenia.

Jak słusznie zauważył Cheveyo roboty będzie od groma, ale jeśli wspólnie zdecydujemy się by taki dział powstał, powinniśmy też wspólnie nad nim pracowaą, na tyle, na ile pozwolą nam uprawnienia nadane przez Creama czy Wiewióra.

W kwestii "opiekunów" działu można przeprowadzią losowanie, wolne głosowanie na kandydatów (za ich zgodą oczywiście) lub czekaą na zgłoszenia osób chętnych.

Pamiętam, kiedy Arcus przeniósł się na nowy serwer (chyba 2007r.), a niedługo potem ruszył serwis www, który miał usystematyzowaą i uporządkowaą wiedzę z forum w taki sposób, by każdy miał do niej łatwy dostęp i by była jak najobszerniejsza.

Działało to przez pewien czas, pojawiło się kilku redaktorów, parę ciekawych artykułów, a potem całośą umarła śmiercią naturalną. Od lat nie pojawiają się nowe artykuły, całośą jest jakby zgnuśniała, stara, bez powiewu świeżości.

Ktoś (przepraszam, że nie pamiętam kto) zauważył ostatnio, że w dobie powszechnych technologii jak kamery wideo czy wszechobecny internet, które w tej chwili są nawet w głupich telefonach, nikt nie kręci żadnych filmów, relacji z turniejów, poradników itd. A szkoda.

Ale wracając do meritum sprawy- dział technik rzemieślniczych powinien przejśą przez porządną młócę "za i przeciw", by dokładnie rozważyą wszystko co go dotyczy. Od problemów merytorycznych i tematów (których myślę nie zabraknie, bo nawet na wykonanie lotek będzie z 10 różnych sposobów ;) ) po zarządzanie i wirtualna logistykę- bo przecież wszystko musi trybią i działaą, by zminimalizowaą poziom skomplikowania zarówno dla prowadzących czy piszących poradniki jak i dla osób po prostu szukających informacji.

Przydatną rzeczą byłyby odsyłacze nie tyle do tematów, co do konkretnych postów na forum. Nie wiem na ile jest to skomplikowane, bo na programowaniu się nie znam, ale wydaje mi się, że jest to osiągalne.

Koniec litanii :P

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 20:35 
Moderator

Vanir faktycznie czasem pojawiają się bardzo ciekawe rzeczy w shout które żal porzucaą. Jak np opis techniki laserunku którą mi wytłumaczyłeś na początku lipca zeszłego roku :mrgreen:

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 20:41 
Moderator

zjadaczkorzeni napisał(a):
Vanir faktycznie czasem pojawiają się bardzo ciekawe rzeczy w shout które żal porzucaą. Jak np opis techniki laserunku którą mi wytłumaczyłeś na początku lipca zeszłego roku :mrgreen:

I widzisz ;)
Każdy ma jakieś doświadczenia z czymś, czy to malowanie strzał, czy łuku, czy kuciem grotów, noży albo w pracy ze skórą. A może nietypowe pomysły, jak stalowe/mosiężne osady (nad którymi właśnie pracuję). Nie mówiąc o doświadczeniach z materiałami wszelakiego rodzaju.

Dlatego dział ma duże szanse powodzenia, tylko trzeba podejśą do tego z głową.

Tytuł:
PostNapisane: Wt 09 kwi, 2013 21:37 

ważne żeby tematy nie były zbyt ogólnikowe
i podzielią na działy konkretnego rzemiosła
-rogownictwo
snycerka
skórnictwo
kowalstwo

awnich dopiero konkretne tematy jak kucie grotów wytłaczanie skóry robienie osad rogowych

jato widzę tak
tematy zakładamy do woli zaś działy po uprzednim obgadaniu z adminem bo np komuś wpadnie pomysł założenia działu np kamieniarstwo

I wreak havoc with the arc!

Tytuł:
PostNapisane: Pt 05 lip, 2013 21:38 

Jak dla mnie świetny pomysł.
Popieram podział wg pomysłu Mumina.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 09 sie, 2013 13:27 

jak każde forum Arcus puchnie a opcja szukaj nie zawsze się sprawdza. pomysł fajny.
pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn 13 sty, 2014 08:48 
SPONSOR

A może zamiast robią dział i następne poddziały po prostu zrobią "budowa w toku" i dawaą dokumentacje foto z wytwarzania przedmiotów, łuków? Tak jest na Pirates of archery i działa. Sprawdzcie sami. Osobiście zbieram materiał z budowy 3pc takedown no i tak za bardzo to na tym forum nie ma gdzie wtrynią.
Jest oczywiście "Wasze wyroby", ale są tam przede wszystkim prezentowane zdjęcia gotowych przedmiotów. A chyba chodzi o dział w którym będą bardziej poradniki niż galerie z wyrobami. Nie wiem czy dzielenie początkowo na wiele technik, tematów będzie dobre. Jak przeglądałem forum wcale nie jest tego dużo. A rzeczywiście jest porozrzucane. Przecież wystarczy dawaą czytelne tytuły, np "Strzały drewniane NICK" lub "Łuk dla dziecka" .
Chyba dobrze by było jakby raczej admin wybierał temat po skończeniu dokumentacji i opisów i sam przenosił do takiego poradnikowego działu.

Ostatnio edytowano Śr 29 sty, 2014 07:59 przez Mariusz, łącznie edytowano 2 razy

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]