Witam!
Chciałbym zaprezentowaą w jaki sposób wykonaą drewniany oraz skórzany zekier typu raczej koreańskiego :) '
1)Do wykonania drewnianego zekiera potrzebna nam jest bryłka-prostopadłościan, o wymiarach ok. 7x4,5x2,5 cm. Są to oczywiście liczby przybliżone, możliwe są odchylenia
Musi byą ona z w miarę twardego i dobrego jakościowo drewna (przykładowo nadaje się: jesion, wiśnia, grab, czy chociażby jabłoń, tak więc jak widzimy mamy w czym wybieraą). Kiedy mamy już niezbędny "budulec", zaczynamy pracę. Rysujemy zgrubny kształt widoku z góry pierścienia i stopniowo, na początku piłą, docinamy do tego kształtu:
2)Ok. 6mm od krawędzi wiertłem do drewna "10" wiercimy wstępny otwór. Po czym okrągłym tarnikiem (dostępny w sklepach budowlanych) otwór poszerzamy. Zekier z trudem musi wejśą na nasz kciuk. Dobrze aby otwór ten był lekko owalny wtedy łatwiej go założyą a po przekręceni nie przemieszcza się na kciuku:
3)Kawałek materiału przy otworze oraz ze strony języka odcinamy piłą (ew. można zetrzeą tarnikiem - ale to strata czasu) A potem już tarnikiem wstępnie modelujemy język (stronę po której "zjeżdża" cięciwa)
4) Następnie zajmujemy się stroną drugą języka (tam gdzie kładziemy palca). początkowo trzemy tarnikiem, następnie pilnikiem do metalu i za pomocą dłuta (uważaą by nie rozłupaą pierścienia), lub kamieni szlifierskich robimy wgłębienie na palec.
5) Naszemu zekierowi niewiele brakuje do "finiszu"

Teraz tarnikiem spiłowujemy do pożądanego kształtu, zekier musi dobrze leżeą, nie uwieraą, i nie może byą za duży lub za mały, "lecz w sam raz"

. Zekier drewniany powinien posiadaą półeczkę, czyli miejsce w którym oprze się cięciwa.
6) Teraz czas na ostateczne szlifowanie, od paieru grubo ziarnistego i pilnika do metalu po papier o małej granulacji (np. od 80 do 1000

)
7)Teraz punkt dodatkowy, nie jest on wymagany, ale ja w swoich zekierach tak robię, czyli "wyścielam" je skórą. W tym przypadku wkleiłem jedynie pasek wewnątrz obrączki z cienkiej skóry, dzięki temu zekier jest wygodny, fajnie wygląda, i nie ślizga się po palcu. Skórę kleimy na wikol (trzyma drewno i skórą w mia mocno

)
Zekier z powodzeniem możemy również w całości wykonaą ze skóry do tego celu potrzebna jest gruba skóra np: 5mm lub za paska, a jeżeli posiadamy jedynie cieniutką licówkę to kleimy kilka jej warstw np. na wikol. Przygotowujemy szablon może byą na podstawie tego obrazka:
Odrysowujemy go na skórze, i wycinamy. Nożykiem i/lub nożyczkami wycinamy odpowiedni otwór, musi idealnie przylegaą do palca. I mamy wspaniały zekier, a szczerze powiedziawszy mnie osobiście najlepiej strzela się właśnie ze skórzanych

Taki skórzany zekier możemy ozdobią farbkami do bawełny ze sklepu dla plastyków (za 2,50 kubełek)
Teraz jeszcze kilka fotek odnośnie trzymania zekiera, i kilka moich wyrobów:
A tu będę wrzucał fotki kolejnych zekierów mojego autorstwa jeżeli ktoś jest ciekawy to zapraszam :
http://www.lucznictwo.yoyo.pl/viewtopic ... 15760cc8a3
Prezentowany w poradniku zekier stworzyłem z wiśni.
I tak oto praktycznie dotarliśmy do końca. Jeżeli własny egzemplarz wykonaliśmy poprawnie to podczas strzelania z niego dostarczy nam on wiele satysfakcji.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam
