Klon zwyczajny, klon pospolity(Acer platanoides) – występuje w Europie środkowej i wschodniej oraz południowo zachodniej Azji. Na zachodzie jego granica występowania znajduje się we Francji, na wschodzie w europejskiej części Rosji, na północy w Skandynawii, a na południu w Iranie. Jest niższy od jaworu; na ogół osiąga wysokośą do 20m i pierśnicę do 90cm, czasem 1m.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ac ... s_bark.JPG
Pień regularny i dobrze wyrośnięty. Kora niezbyt gruba, czerwonawo-brązowa i podłużnie spękana, z wiekiem czarnawa.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ac ... -blade.JPG
Liście długości 10—18 cm, 5-klapowe, z ostrymi, odległe zębatymi klapami, nagie, ciemnozielone, na dolnej stronie jaśniejsze, błyszczące. W ogonku liściowym występują przewody mleczne.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Klevo_vaisiai.jpeg
Skrzydlaki – to charakterystyczna cecha klonu pospolitego, szerokie, rozwarte pod kątem 120°.
Najpospolitszy z krajowych gatunków, występuje na całym niżu i w niższych położeniach górskich na całym terenie kraju. W naturze lubi gleby świeże i w miarę żyzne, w uprawie bardzo dobrze toleruje wszystkie gleby z wyjątkiem skrajnie suchych lub podmokłych. Młode rośliny bardzo dobrze znoszą zacienienie. Gatunek jest odporny na zanieczyszczenie powietrza, dlatego wraz z odmianami stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych do nasadzeń w miastach.
Drewno klonu jest rozpierzchłonaczyniowe, barwy białej z żółtym odcieniem, błyszczące. Twardziel słabo się zaznacza ciemniejszym zabarwieniem. Promienie drzewne na przekroju poprzecznym mają wygląd wąskich, czerwonawych, błyszczących kresek, co nadaje drewnu charakterystyczny rysunek. Drewno jest twarde, ciężkie, elastyczne. Drewno klonu jaworu jest ciemniejsze, a klonu polnego nieco jaśniejsze.
Historycznośą: używany w Średniowieczu do wyrobu długich łuków angielskich.
Przydatnośą łucznicza: bardzo dobrze nadaje się do wykonania elb’a(english long bow’a). Łuki wykonane z klonu są szybkie. Drewno można polecią początkującym, ponieważ jest bardzo łatwe w obróbce. Pień często posiada symetryczną krzywiznę, co pozwoli na zmniejszenie(nawet do minimum) ułożenia się łuku za cięciwą.