logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Wt 22 maja, 2018 06:06

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przymiar liniowy jako spintester
PostNapisane: N 10 mar, 2013 02:42 
Spintester to produkt niszowy - widziałem takowe tylko w książkach. Owszem można je pewnie kupią w internecie, ale podejrzewam, że taki kupczy nie nadałby się do strzał 60kG, a przynajmniej trzeba by dokupowaą ciężarek , przeskalowywaą. Początkowo myślałem, aby użyą suwmiarki-głębościówki podobnie jak Smoku w jednym temacie: http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... 7659#47659 Jednak stwierdziłem, że taki pomiar to trochę zabawy jest i trzeba wszystko jeszcze przeliczaą. Zamiast więc mierzyą ugięcie postanowiłem uczynią je stałym i równym 15mm, czyli tyle ile grubośą deseczek podpierających. Myślałem o podporach 25mm, ale już 15mm do łuku 60kG wymaga odważnika 2.7kg. Tak więc stałe ugięcie wymaga regulowanego obciążenia. Można by zastosowaą w miarę dokładny siłomierz, ale to też kłopot i jak go dociskaą do podłogi. Lepiej jest jednak jako "regulowanego" odważnika użyą np. 1.5 metrową listwę o masie 1.508kg (zważoną w ważywniaku :-)). Ja akurat użyłem równiej lignofolowej, niehigroskopijnej, ale może byą stalowa lub drewniana polakierowana i niekoniecznie idealnie równa :-D. Na listwę naklejamy centymetr i wyznaczamy jej środek ciężkości. Strzałę kładziemy na równej podłodze na podorach odległych o 26''=66cm, a na strzałę listwę, tak aby strzała ugięła się do podłogi. Zgodnie z warunkami równowagi dźwigni obliczamy siłę ugięcia strzały i przeliczamy na spin albo wcześniej skalujemy naklejony centymetr. Początkowo miałem problem jak tu z 1.5kg zrobią 2.7kg i rozważałem listwy podwójne lub ciężkie szerokie dechy. Ostatecznie rozwiązałem ten problem, tak że listwą 1.5kg mogę mierzyą strzały do łuków nawet 100kG :happy: .
    Ten "spintester liniowy" zawiera dwie podziałki jedna od 8kG do 16kG, a druga od 16kG do 100kG. Podziałki te funkcjonują przy innym sposobie podparcia listwy. Podziałka na mały spin ma skok o 1kG średnio na odcinku aż 5cm, zaś jednostka podziałki na spin duży się zagęstrza od 10cm na początku do 3cm przy 30kG, 1cm przy 50kG i 1mm przy 100kG. Myślę zatem, że jest to spintester i dokładny i uniwersalny.
Obrazek,Obrazek

Ostatnio edytowano N 10 mar, 2013 03:03 przez Rodrigues, łącznie edytowano 2 razy

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]