logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pn 22 sty, 2018 02:05

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr 06 mar, 2013 11:43 
@Sandan. I) Sądzę, że mylisz granicę proporcjonalności z granicą sprężystości. Podobnie plastycznośą z układaniem. Ta druga para wydaje się podobna, ale to nie jest zupełnie to samo. Zauważ, że ukladanie powstaje często po dłuższym czasie, głównie po przetrzymywaniu w naciągu i jest brakiem powrotu do stanu zero. Słowo przeciwko słowu - nawet w oparciu o to samo źródło :-). Dziś umieszcze wykresy w temacie WTML.

II) Nie zapomniałem, ani o momencie gnącym, który jest w podstawowych równani, ani o momencie bezwładności. Ten drugi nie występuje w pełnych równaniach profilu, gdyż profil nie jest bryłą sztywną i pracuje inaczej w każdym punkcie. Całkowanie jest niezbędne zarówno w obliczeniu prędkości z energii kinetycznej, jak i byłoby potrzebne w obliczeniu momentu bezwładności profili profilowanych rozmaicie. Twój algorytm liczenia pogłębiłby jeszcze różnicę profili szerokościowych nad grubościowymi, bo nie uwzględniłby pracy końcówek profili grubościowych.

III) Bingo z żółtnicą pomarańczową (osage orange). Choą według mnie lemon wood - degame. Pamiętaj, że najlepszy wskaźnik to gęstośą energii e=WTML/d, gdzie d to gęstośą.
    @Rafals. Napisałeś, że najpierw jest brzusiec, więc jeżeli sosna/topola/jesion to po co piszesz o rozciąganiu sosny? Wiem, że to badałeś, ale skoro napisałeś, że najlepiej wypada sosna na brzuścu to o co chodzi? Z mojej wiedzy sosna pasuje na brzusiec, czyli ściskanie.

Ostatnio edytowano Śr 06 mar, 2013 22:34 przez Rodrigues, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 mar, 2013 09:59 

Słuszna uwaga. Pomyliłem się. pierwszy gatunek był zawsze na grzbiecie w strefie rozciągania.

Tytuł:
PostNapisane: Cz 07 mar, 2013 15:25 
Sosna może zdziwią. Oprócz odmian pancernych jest tzw. sosna lotnicza. Kupiłem kilka promieni sosnowych i bukowych, w tym conajmniej jeden sosnowy promień pancerny (selekcja własna). Ze zdziwieniem stwierdziłem, że sosna jest sztywniejsza od buku. Na tej podstawie wnioskuję, że może byą również sztywniejsza od brzozy. Zatem sosna może mieą wysoki moduł sprężystości. Własnośą ta jest cenna w strzałach do mocnnych łuków, ale w łuku nie jest zasadniczo korzystna, ale ciekawa. Odpowiednia sosna była używana w łukach syberyjskich. Ponadto na forum było mówione, że gatunki iglaste takie jak sosna, tuja, jałowiec sprawdzają się w kompresji, a gorzej radzą z rozciąganiem. Dlatego uważałem, że sosna bardziej nadaje się na brzusiec. Jednak w świetle Twoich pomiarów (sosna na grzbiecie) zacząłem analizowaą. Przecież z moich pomiarów wynikło, że optymalny dla sosny winien byą przekrój trapezowy 3.5:1 (brzusiec : grzbiet). A w takim trapezie przecież wzmacniany jest brzusiec jako słabszy. Sugerowałoby to właśnie sosnę na grzbiet w klejonce. Zresztą na chłopski rozum - drewno miękkie na grzbiet brzmi rozsądnie. Co do jesionu to jednak nie widziałbym go na brzuścu. Najlepszy byłby grab lub orzech, a z drzew bardziej przemysłowych to chyba buk. Na przekładkę obok topoli można polecią brzozę lub sosnę. Reasumując, dobrą propozycją klejonki patrząc od brzuśca winna byą orzech/sosna/brzoza.

Tytuł:
PostNapisane: Pt 08 mar, 2013 11:28 

Moja sosna miała dużą gęstośą jak na ten gatunek i była lekko żywiczna także to na pewno wpłynęło na wytrzymałośą. Ale to przeciesz nic złego bo do łuków wybiera się kawałki najlepsze.

Widzisz teoretyczne rozważania nie zawsze sprawdzają się w praktyce. Gdybym wcześniej napisał, że mieszanka sosny i jesionu może byą tak dobra jak lity jesion pewnie wszyscy by mnie wyśmiali bo sosna słaba, krucha itp. Byą może Twoja mieszanka z orzechem sprawdziłaby się ale dla przykładu jesion-topola-dąb (jesion rozciągany) wypadła delikatnie mówiąc blado a powinna byą dobra. Jesion na grzbiet dobry, topola jako środek też, dąb na brzusiec twardy i wytrzymały na ściskanie a tu lipka wyszła.

Wypełnienie powinno byą jak najlżejsze. Brzoza jest dośą ciężka, sosna ma za to żywicę i duży rozrzut gęstości także też nie za bardzo. Ja bym proponował na wypełnienie lipę albo klon cukrowy ewentualnie jodłę.

Tytuł:
PostNapisane: So 09 mar, 2013 03:06 
Nie tylko teoretycznie jest trudno przewidzieą, ale również doświadczalnie wybraą. Jak pisał Kosa, przy równych wytrzymałościach lepszy będzie materiał o mniejszym module sprężystości. Idea lekkiego środka jest jasna i słuszna. Proponując sosnę w środek nie chodziło mi o jej lekkośą, ale sztywnośą. Mianowicie robiąc sztywny/łamliwy rdzeń wykorzystamy go bardziej niż zwykły wypełniacz. Ta idea, nie musi byą słuszna, ale kto wie, skoro sosna lub świerk czy jodła są jednak lekkie i sztywne.
    Sądzę, że rozumiem sukces sosny/topoli/jesionu (od grzbietu) i porażkę jesionu/topoli/dębu. Nie liczą sie tylko wytrzymałości, ale dobór modułów sprężystości. Mocny na rozciąganie jesion rozwala na ściskanie dąb. Zauważ, że według dobrze uśrednionych danych z Tojego instytutu http://www.forum.arcus-lucznictwo.pl/vi ... 8&start=15 , dąb na ściskanie jest 8my, a jesion dopiero 14ty. Jesion z sosną daje radę, bo - sam już nie wiem. Wiem natomiast, że bardzo ważny jest brzusiec. Z drzew przemysłowych myślę, że najlepszy będzie buk (dodatkowo ma on dużą udarnośą). Na grzbiet pasowałoby daą coś o małym module, może klon. Brzoza mogłaby byą za mocna i rozwalałaby brzusiec. Ze względu na na sztywnośą brzozy i dośą małą małą gęstośą widziałbym ją wsrodku (zaniennie z sosną).

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]