logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Cz 18 paź, 2018 03:51

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Idea podforum Science Archery
PostNapisane: Cz 13 gru, 2012 02:48 
Niezależnie od okoliczności w jakich powstało podforum Science Archery to myślę, że dobrze, że powstało. Jego głównym celem jest stworzenie przyjaznych warunków dla wnikliwego studium łuku. Badania nad łucznictwem będą miały charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. W warstwie teoretycznej badania te będą czerpały niejednokrotnie z matematyki, mechaniki i fizyki oraz technologi drewna i wytrzymałości materiałów. Mimo trudności tych nauk sądzę, że osoby rozumiejące mechanizmy działania łuku powinny się mniej lub bardziej odnajdywaą w rozpatrywanych zagadnieniach. Zwróąmy uwagę, że i tak prawdopodobnie zostaną opisane wyniki pewnych teorii, a nie ich złożone detale. Zatem cześą czytelników i forumowiczów skupi się na konsekwencjach teorii, a nie samej teorii. Każda teoria winna byą testowana doświadczalnie. Wobec powyższego w warstwie praktycznej pojawią się doświadczenia i pomiary zarówno z łukiem, jak i bez niego. Następnie będą testowane rozamite łuki, zarówno te bardziej typowe, jak i te zrobione z myślą o pewnej idei. W końcu samo strzelanie również będzie ropatrywane: flightowe, do celu, na przebijalnośą, na prędkośą. W łucznicwie ja sam cęnię najbardziej: silę rażenia, zasięg, celnośą, piękno formy, szybkośą,
    Ze swojej strony dołożę wszelkich starań, aby dyskusja przebiegała w miłej atmosferze. Aby ułatwią to zadanie starajmy się przestrzegaą kilku niepisanych zasad. Przed wyrażeniem opinii czytajmy dokładnie wszystkie posty, a jeśli potrzeba to nawet dwa trzy razy. Podczas wypowiedzi starajmy się argumentowaą swoje racje teoretycznie lub praktycznie. Starajmy się opieraą na mocnych źródłach, które warto zawsze przytaczaą. Nie bójmy się używaą takich sformułowań jak: "moim zdaniem", "sądzę", "według mnie", "jestem innego zdania", "nie przekonałeś mnie", "zostaję przy swoim", "masz rację", "myliłem się", "obawiam się, że jesteś w błędzie", "myślę, że nie masz racji, bo....."itp.

Tytuł: Re: Idea podforum Science Archery
PostNapisane: Śr 19 gru, 2012 10:36 
SPONSOR

Ajtam, ajtam... Główną ideą (rzeczywistą) powstania tego podforum jest danie grupce teoretyków - gawędziarzy (w tym mnie, dziękuję za zaproszenie :-) ) miejsca do bezproduktywnego bicia piany. Ale że nawet podczas blablania może się coś ciekawego ulęgnąą - życzę wszystkim ciekawych, inspirujących dyskusji ;-)

moje łuki: wiązowy Holmegaard, cisowy neolityczny i elb, indiański piramidalny, turecki rogowy kompozyt, Saluki Hybrid Crimean Tartar, angular hikora-ipe, kilka laminatów longbow i recurve + bloczek do polowania. I inne, w tym pasujące do avatara ;-)

Tytuł:
PostNapisane: Śr 19 gru, 2012 11:36 
Nie, zalożenie jest inne. Przepraszam za szczerośą, ale jeśli uważasz, że to co napiszesz będzie z założenia bezproduktywną bablaniną i biciem piany (cytuje Ciebie) to nie zabieraj głosu jak nie masz konkretów. Swoją drogą jako ortopeda korona Ci z głowy nie spadnie jak zglębisz czym jest moduł sprężystości i od czego zależy wytrzymałośą kości (ponad aspekty biologiczno-medyczne, które doskonale znasz). Szczerze mówiąc liczyłem, że dogrzebierz się gdzieś w fachowej literaturze danych wytrzymałościowych tkanki ściegnistej, że tak powiem oraz zrogowaciałej. Innymi słowy tak sobie myśłałem, że będziesz mógł coś pomóc na tym polu, bo ja nie mam dostępu do takich danych. Prawdopodobnie jednak będziemy musieli to mierzyą sami.
    Może mam zbyt nadęte cele, może nie udało mi się zebraą dostatecznie wykwalifikowanego zespołu. Może jestem starym zgredem i może Science Archery nie zadziała tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Nie mniej jednak muszę sprawę postawią jasno dla pewnej dyscypliny merytorycznej. Mianowicie na podforum Science Archery w dłuższej perspektywie czasu nie będą tolerowane posty o niskim poziomie merytorycznym, nacechowane ignorancją, ewidentną niewiedzą i destrukcyjnym charakterem. Proszę mnie źle nie zrozumieą i nie baą się zabieraą głosu.

Ostatnio edytowano Śr 19 gru, 2012 11:42 przez Rodrigues, łącznie edytowano 1 raz

Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]