logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest N 23 wrz, 2018 19:03

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 394 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Tymczasowy ShoutBox
PostNapisane: Śr 12 lis, 2014 10:52 
Moderator

Czarny Rycerz napisał(a):
Nie wiem który to już raz wracam do łucznictwa i do forum, ale ostatnio na studiach straszne luzy (3 rok, więc głównie pisanie licencjatu) to i do strzelania i do rekonstrukcji wróciłem. Fajnie że forum wciąż żyje, o kilku forach na których miałem dłuższą przerwę nie mogę tego powiedzieć :)
Więc znikam nadrabiać zaległości, trochę zostało napisane od ostatniej wizyty :)

Trochę tak :D
Miło Cię widzieć z powrotem :)

Pagancraft na Facebooku :)

PostNapisane: Cz 13 lis, 2014 20:20 
Witajcie
Na kilka chwil wróciłem, zobaczymy na jak długo...

PostNapisane: Pt 14 lis, 2014 17:01 

Kilka pomysłów jak utrudnić strzelanie z łuku :-p

https://www.youtube.com/watch?v=QW75icZ17Qc

PostNapisane: Pt 14 lis, 2014 20:40 

qpanaci napisał(a):
Witajcie
Na kilka chwil wróciłem, zobaczymy na jak długo...

Cześć! Oby jak najdłużej. ;)

Heh... tylko znowu będzie mnie zasłaniał. :]

PostNapisane: N 16 lis, 2014 13:10 
Administrator

Kiedyś było na forum kilka osób które sprzedawały jakieś drewno na łuki, teraz widzę po targowisku że idea chyba upadła :). Czy ktoś ma jakiś kontakt, ew. zna jakieś sensowne składy drewna w Warszawie (tj posiadające coś poza sosną) gdzie można by coś odpowiedniego znaleźć?
Chcę sobie coś znowu podziałać, ale zupełnie się już nie orientuję, a lepiej żeby ktoś doradził niż zjeździć te wszystkie składy :)

PostNapisane: N 16 lis, 2014 22:30 

...

Ostatnio edytowano Cz 20 lis, 2014 01:22 przez Katja, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pn 17 lis, 2014 11:04 
Moderator

Czarny Rycerz napisał(a):
Kiedyś było na forum kilka osób które sprzedawały jakieś drewno na łuki, teraz widzę po targowisku że idea chyba upadła :). Czy ktoś ma jakiś kontakt, ew. zna jakieś sensowne składy drewna w Warszawie (tj posiadające coś poza sosną) gdzie można by coś odpowiedniego znaleźć?
Chcę sobie coś znowu podziałać, ale zupełnie się już nie orientuję, a lepiej żeby ktoś doradził niż zjeździć te wszystkie składy :)

Napisz do Daniela przez FB, może Ci odsprzedać coś (Mumin), ew. Tomek (gherik). Nie wiem jak Andrzej czy Kamil, ale do nich też możesz uderzyć. Spróbować warto. Zagadaj też z Grzesiem (zjadaczkorzeni), dłubie w różnym drewnie, nie tylko łuki, więc może coś będzie akurat miał :)

Pagancraft na Facebooku :)

PostNapisane: Pn 17 lis, 2014 22:34 

Witam wreszcie jak dobrze wrócić na forum :D.
Niedługo na fizyce będziemy mieli takie fajne zadanie: łucznik stojący na wzgórzu o wysokości 80m wystrzelił strzałę w górę pod kątem 60 stopni do poziomu, nadając jej szybkość 40m/s. Z jaką szybkością uderzyła by strzała w powierzchnię ziemi u podnóża wzgórza, gdyby nie było oporu powietrza. Zastanawiam się czy nie ma tutaj przypadkiem jakiś zaskakujących nowinek łuczniczych mogących pokrzyżować plany autora :D .

PostNapisane: Śr 19 lis, 2014 08:27 
SPONSOR

Kolejne zadanie z gatunku: Wczoraj nad Kopenhagą szalały trzy burze. W trakcie każdej z nich piorun uderzał 5 razy w obszar miasta. Teraz pytanie: jakiej rasy psa ma szef straży pożarnej.

Aby obliczyć Twoje zadanie jest potrzebna masa strzały, jej wyważenie też by się przydało. No cóż, lubię uproszczone modele matematyczne, ale bez przesady.

PostNapisane: Śr 19 lis, 2014 19:03 

Pk67

Nie do końca jest potrzebna masa strzały ponieważ bez tego da się rozwiązać zadanie energią potencjalną i kinetyczną ale zastanawiałem się czy istnieją jakieś ważne parametry pominięte mogące znacząco zmienić wynik zadania.

PostNapisane: Śr 19 lis, 2014 19:29 
Zrób kulkę z papieru i takiej samej wielkości z folii aluminiowej i rzuć obie z ta samą siłą.
Ciekawe która dalej poleci ... ?

PostNapisane: Cz 20 lis, 2014 00:34 

Rozumiem ale w tym zadaniu autor chyba celowo to pominął a w ogóle niektóre zadania z tego zbioru są źle sformułowane i nie do końca prawidłowe.

PostNapisane: Cz 20 lis, 2014 08:47 
SPONSOR

Ano, autor zadania celowo napisał o nie braniu pod uwagę oporu powietrza, aby nie zastanawiać się nad tym, czy kulka jest z papieru czy aluminium. Ale widać, że autor zadania nie ma pojęcia o strzałach. Otóż nie da się sprowadzić strzały do środka ciężkości (a tak traktuje się pociski karabinowe i kule armatnie). Strzała przyjmuje taką a nie inną trajektorię lotu głównie na skutek oporu powietrza, ale nie tylko. Rozłożenie ciężaru ma też znaczący wpływ. A szczególnie proporcja masy grotu do masy promienia. Na skutek znacznej różnicy gęstości tych części strzały mamy niejako dwa-w-jednym.
Na Paleoplanet jest piękne wyliczone i dowiedzine matematycznie, że strzał z konkretnego łuku konkretną strzałą w warunkach próżni powinien dać odległość 420 metrów (chyba metrów, mogą być i Yardy), o ile traktuje się strzałe jako pocisk karabinowy. Fantastycznie, problem tylko w tym że zmierzono odległość ok 720 metrów (albo yardów), a warunki były neutralne (brak kominów wstępujących, faktycznie bezwietrzna pogoda). Wniosek z wyliczeń podałem: strzała to dwa-w-jednym i nie można jej sprowadzać do środka ciężkości.

PostNapisane: Cz 20 lis, 2014 11:23 
Administrator

Skoro mamy już shoutbox z prawdziwego zdarzenia (dzięki Qpanaci!), temat zamykam. :)

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 394 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]