logo

Forum ARCUS - łucznictwo i rzemiosło tradycyjne

Skarbnica informacji o łucznictwie i tradycyjnym wyrobie łuków i strzał.
Teraz jest Pt 20 kwi, 2018 06:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Will Bowmaker - łucznicze poradniki i inne fajne rzeczy
PostNapisane: So 18 lis, 2017 12:29 
SPONSOR

Cześć Wszystkim!
Z dumą chciałbym się pochwalić swoim blogiem :) Prowadzę go od miesiąca, więc nie ma tam jeszcze wielu wpisów, ale już można znaleźć takie oto rzeczy, które widać poniżej. Mam nadzieję, że dla części z Was okażą się przydatne i pomocne. W pisaniu zaczynam od fundamentów, więc póki co, są to głównie wpisy dla początkujących. Ponad 10 lat po zarejestrowaniu się na tym forum, w którym to czasie napisałem tu pewnie mnóstwo bzdurnych postów, staram się uporządkować zdobyte informacje i podzielić swoimi skromnymi działaniami na łuczniczym polu. I nie tylko łuczniczym. Zachęcam do komentarzy i poprawiania mnie, jeśli gdzieś się pomyliłem.

Obrazek

1. Jak wykonać łuk płaski z leszczyny - poradnik z dołączonym filmem, który pokazuje proces powstawania płaskiego łuku

2. Kiedy został wynaleziony łuk - uporządkowanie i krytyczna analiza różnych źródeł, głównie polskich.

3. Podstawowe narzędzia, które ułatwią wykonanie strzał

4. Podstawowe narzędzia potrzebne do wykonania łuku

Tytuł: Re: Will Bowmaker - łucznicze poradniki i inne fajne rzeczy
PostNapisane: N 19 lis, 2017 21:33 

Gratuluję.
Do mnie forma i treść dociera i bardzo się podoba. Czytam, oglądam twoje rady i porady od roku. Dzięki Tobie zacząlem realizować marzenie z dzieciństwa.

Tytuł: Re: Will Bowmaker - łucznicze poradniki i inne fajne rzeczy
PostNapisane: So 03 mar, 2018 13:23 
SPONSOR

Gratki Will! Odniosę się do tego artykułu "Kiedy został wynaleziony łuk - uporządkowanie i krytyczna analiza różnych źródeł, głównie polskich." Spojrzałem sobie w moją biblioteczkę, może coś się przyda.

1. U Stanisława Żygulskiego "Broń w dawnej Polsce" jedynie taka wzmianka o pradziejach: "[...] występuje już w neolitycznym malarstwie naskalnym."

2. Hendrik Withease "Arrows of the World, World of Arrows": "Perhaps the earliest arrow-heads were found in tomb in the Russian Sungir, about 190km north-east of Moscow and is estimated to be about 32 thousand years old."

Przypisy do tego stanowiska archeologicznego z Rosji za wikipedią, niestety nie dane mi było się z nimi zapoznać:
A Dictionary of Archaeology. edited by Ian Shaw and Robert Jameson. Malden: Blackwell Publishing, 1999, s. 552.
Wielka Historia Świata. T. 1. Świat przed „rewolucją” neolityczną. Kraków: Wydawnictwo Fogra, 2004, s. 409-413.
Ian Tattersal: I stał się człowiek. Ewolucja i wyjątkowość człowieka. Warszawa: Wydawnictwo CiS/Wydawnictwo WAB, 2001, s. 20-21.

3. Artykuł archeologa z Biskupina Albina Sokoła "Łucznictwo": "Natomiast najstarsze odkryte do tej pory łuki i strzały odnaleziono na stanowisku Stellmoor pod Hamburgiem datowanym na 10 tys. lat BP (Junkmanns J. 2001, s 9; Osipowicz G. 2010, s 78-79)."

Stellmoor gryfy łuku:

Obrazek

To na tyle co znalazłem u siebie.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]